Karabuğday diyeti

Paylaş
 

Karabuydağ diyeti. Açlık duygusunu en üst derecede bastıran ve sağlık için oldukça fayda sağlayan Karabuydağ diyeti ile sağlıklı kilo vermenin keyfini çıkarın

Karabuydağ-diyeti-

Karabuydağ diyeti

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam, günümüzde en çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte besinlerimiz doğallığını kaybetmeye başladı. Doğal olmayan besinlerin tüketimiyle birlikte birçok hastalık hayatımıza girdi.

Sağlıksız beslenme kalp, dolaşım, diyabet, obezite hatta kanser gibi pek çok hastalığın yaygınlaşmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi. Tabii ki teknolojinin getirdiklerinin önüne geçmek mümkün değil ama en azından doğanın bize bahşettiği mucizevi besinleri hayatımıza daha fazla dahil ederek sağlıklı beslenmek mümkün. Bu mucizevi besinlerden bir tanesi de karabuğday.

Ülkemizde yeni yeni tanınmasına rağmen birçok ülkede popüler olan karabuğday, yüksek protein değerine sahip. İçeriğinde doymamış yağ asitleri, aminoasitler, antioksidanlar (flavonoid), B1, B2 ve E vitaminleri olmak üzere birçok vitamin ile birlikte fosfor, magnezyum, bakır ve çinko minerallerini barındırıyor. Ayrıca yüksek oranda diyet lif var.

Karabuğdayın faydaları

1- Düşük yağ oranı içerdiği için sağlıklı beslenmede ve zayıflama diyetlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Karabuğdayın açlık duygusunu bastırmadaki etkisinin de en üst derecede olduğu saptanmıştır
2- Yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre günde 100 gram karabuğday tüketenlerin LDL kolesterolünde yani, kötü huylu kolesterolünde düşme gözlemlenmiştir. Ayrıca iyi huylu kolesterol HDL’i artırdığı görülmüştür.

3- İçeriğindeki ‘kolin (choline)’ bileşiği karaciğer yağlanmasını azaltır, karaciğerin çalışmasını kolaylaştırır ve rahatlatır.
4- Yüksek kan basıncını düşürür yani tansiyonun düşmesinde etkilidir.

5- İçeriğindeki ‘rutin (rtin)’ serbest radikallerle savaşır ve kansere karşı vücudumuzu korur.

6- Karabuğdayda bulunan ‘rutin (rtin)’ olarak adlandırılan bir flavonoid vardır. Bu flavonoid kanın akış hızını düzenler, kan damarlarını korur. Kanın hemen pıhtılaşmasını ve kan kaybının artmasını engeller

7- Yüksek oranda magnezyum içerir. İçerdiği magnezyum sayesinde karabuğday tüketen kişilerin kan şekeri düzeyi dengeli kalmıştır yani, diyabete karşıda koruyucu etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Şeker hastaları diğer karbonhidratlara oranla gönül rahatlığı ile tüketebilir.

Karabuğday diyeti

1. gün

Kalkınca: 2 su bardağı su + 2-3 adet kuru erik

Sabah: Yağsız tost + 2 adet tam ceviz + 1 su bardağı süt (şekersiz, tarçınlı)

Öğle: 120 gram yağsız dana eti + detoks ayranı + bol yeşillikli salata

İkindi: 1 kase zencefilli yoğurt kürü

Akşam: Yoğurtlu karabuğday kürü + 1 kase sebze çorba

Gece: 1 büyük boy kivi

2. gün

Kalkınca: 2 su bardağı su + 2 adet gün kurusu

Sabah: 1 haşlanmış yumurta + 1 tatlı kaşığı bal + 2 dilim kepekli etimek + 1 fincan beyaz çay (şekersiz)

Öğle: Sınırsız balık (ızgara veya fırında tercih edilmeli) + 1 kase mercimek çorba + bol roka salatası

İkindi: 10 adet badem + 10 adet fındık

Akşam: Cevizli karabuğday salatası + detoks ayranı

Gece: 2 ince dilim ananas

3. gün

Kalkınca: 2 su bardağı su + 2 adet tam ceviz

Sabah: 1 kase karabuğdaylı süt karışımı

Öğle: Sınırsız tavuk ızgara + cevizli karabuğday salatası

İkindi: 2 kepekli bisküvi + 1 fincan sütlü kahve

Akşam: Yoğurtlu karabuğday kürü + 1 kase sebze çorba

Gece: 1 çay bardağı nar suyu

(www.kadinkahvesi.com)

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar