Hint yağı ile iltihap ve ağrıları azaltmak mümkün

Hint yağı ile iltihap ve ağrıları azaltmak mümkün
Paylaş
 

Hint yağı ile iltihap ve ağrıları azaltmak mümkün : Hint yağı, çok eski zamanlardan günümüze kadar ulaşan oldukça faydalı bir yağdır. Hint yağı özellikle kozmetik ve sağlık alanında daha çok tercih edilmektedir. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar neticesinde Hint yağının yeni faydaları ortaya çıkmıştır.

int yağının içeriğinde yer alan antioksidanlar, antienflamatuvar ve antiseptik özellikler bu yağın sağlık açısından önemini göstermektedir. Özellikle Hint yağı, vücutta bulunan iltihapların giderilmesine yardımcı olmaktadır. İşte Hint yağı kullanım alanları ve faydaları hakkında tüm detaylar.

Hint yağı içerisinde yer alan antioksidanlar vücuttaki serbest dolaşım halinde olan radikallerin gelişimini de engellemektedir.

Hint Yağı Faydaları Nelerdir?

– Kabızlık durumuna karşı günlük 1 kaşık Hint yağı oldukça faydalıdır.

– Eklem ve kas ağrıları yaşandığı durumlarda ağrının olduğu bölgeye biraz Hint yağı ile masaj yapmak, ağrıların kısa sürede giderilmesine yardımcı olacaktır.

– Hint yağı özellikle gen ile ilgili rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Bu açıdan Parkinson hastalığı ile beyin felci gibi durumlar için Hint yağından faydalanabilirsiniz.

– Hint yağı içerisinde pek çok yararlı bileşen bulunduğu için bu yağın tüketimi bağışıklık sistemine de iyi gelmektedir.

– Cilt ve saç sağlığı açısından da Hint yağı güzellik sektöründe fazlaca kullanılır.

Hint Yağı Ne İşe Yarar?

Hint yağı, Hint yağı bitkisinden elde edilmektedir. Son dönemlerde özellikle güzellik sektöründe oldukça fazla tüketilen Hint yağı, bitkinin tohum kısmından elde edilir. Tohumlardan çıkartılan yağ farklı şekilde işlenerek doğal yağ kıvamına getirilir. Elde edilen yağ sarı renge sahip bir yağdır. Özellikle görünüş itibariyle de ayçiçeği yağına benzemektedir.

Kabızlığı Gidermede Önemli Bir Yardımcıdır

Hint yağının bağırsakları çalıştırıcı özelliği vardır, yani laksatiftir. Genellikle geçici kabızlık problemlerinde oldukça işe yarar. Herhangi bir şekilde tüketildiğinde ince bağırsakta parçalanır ve risin oleik asit salgılar. Risinoleik bağırsakta emilerek güçlü bir laksatif etki yaratır. Her ne kadar kabızlık konusunda etkileri gözlense de kesinlikle uzun dönemli bir tedavi yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

Doğal Bir Nemlendiricidir

Nemlendiriciler cildin dış tabakasında su kaybını önleyerek nemi muhafaza ederler. Kozmetikte de Hint yağı, suyu hapsetme özelliği nedeniyle birçok ürünün içinde kullanılır. Özellikle parfümlü, boyalı ve cildi tahriş eden ürünler yerine doğal bir çözüm olabilir.

Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olur

Hint yağıyaraların iyileşmesini hızlandırır ve bu süreçte yaraların kurumasını önleyen nemli bir ortam yaratır. Doku büyümesini sağlar, böylece yara ile dış etkenler arasından bir bariyer oluşturularak enfeksiyon riski azaltılır.

hint yağı bitkisi

hint yağı bitkisi

İltihap Önleyici Etkisi Vardır

İçinde bulunan ana yağ asidi risinoleik, iltihap sökücü özelliğe sahiptir. İltihabı azaltırken ağrıyı hafifletir. Romatoid ve sedef gibi iltihaplı hastalıklarda oldukça etkili olabilmektedir.

Akneleri Azaltır

Akneler siyah noktalara, iltihaplı sivilcelere ve şişliklere neden olabilir. Özellikle gençlerde ve gençlerde oldukça yaygındır. Birçok insan akne problemleriyle uzun süre boyunca savaşır. Hint yağı, akneleri azaltabilecek çeşitli özelliklere sahiptir. Aknenin çıkış noktası ise iltihaplardır. Hint yapı iltihapları giderebildiği için akneler için de oldukça iyi bir çözümdür.

Mantarlarla Mücadele Eder

Candida Albicans genellikle genital bölge, diş eti iltihapları, diş eti enfeksiyonlarında görülen bir mantar türüdür. Hint yağı bu mantar türüyle savaşır ve bu bölgelerin sağlıklı kalmasını sağlar. Araştırmalarla hint yağının diş etlerindeki bu mantarı yok edebildiği kanıtlanmıştır.

Uykudan Önce Bunu Ayağına Sık, Uyanınca Yeniden Doğmuş Gibi Hissedeceksin! Devamı için tıklayın

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar