Yuvarlak kancalı kurt enfeksiyonu tedavisi

Yuvarlak kancalı kurt enfeksiyonu tedavisi
Paylaş
 

Yuvarlak kancalı kurt enfeksiyonu tedavisi : Parazit adı verilen küçük canlılar tarafından meydana getirilen ve cilt, ince bağısaklar ve akciğerleri etkileyebilen hastalıklardır.

Kancalı kurt hastalığı son derece yaygındır ve nemli tropikal bölgelerde yaklaşık olarak 700 milyon insanı etkilemektedir. Dünya genelinde günde 700 milyon insandan ortalama 7 milyon litre kan emmektedirler. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde çocuklarda meydana gelen kancalı kurt enfeksiyonu sonucu normalde ölümcül olmayan bir çok hastalığa karşı çocukların direnci düşmekte ve ölüm meydana gelebilmektedir. Her iki türün de uzunluğu ortalama 10 mm civarındadır.

Kancalı kurtlar açık pembe veya pembemsi beyaz renktedirler. Baş ve gövdeleri ters yönlere doğru bükülüdür. Erkeklerinde yelpaze şeklinde (başka parazitlerde olmayan) keseleri vardır. Döllenmiş bir dişi, 60 x 40 mikrometre boyutlarındaki yumurtalarından günde 10 000-20. 000 arasında yumurtlayabilir. Kancalı kurtlar 30 derece güney ve 45 derece kuzey enlemleri arasında bulunurlar. Hastalık ılık, nemli ve oksijenli toprakta gelişen yavru kancalı kurtlarla (larva) deri yoluyla bulaşır.

BAĞIRSAK KURDU

BAĞIRSAK KURDU

Cilde giriş yerlerinde kaşıntılı bir kızarıklık meydana gelebilir. özellikle kapalı ve kalabalık topluluklarda daha sıktır. Deriden kan damarlarına geçen kancalı kurtlar akciğerlere ulaşabilirler. Akciğerlere ulaştıklarında küçük hava yollarına giderek öksürüğe neden olabilirler.

Öksürük sırasında yukarı doğru çıkan larvalar yutularak sindirim sistemine geçerler. Bu sayede ince bağırsaklara yerleşen larvalar (yavrular) gelişimlerini tamamlayarak yetişkin (olgun) kancalı kurt haline gelirler. Olgun ve yavru larvalar dışkı ile dışarı çıkarlar. Deriye giriş yerinde meydana gelen şişlik, kızarıklık ve kaşıntı, genelde Necator americanus paraziti ile meydana gelir ve allerjik bir olaydır. Aylarca devam edebilir.

Yuvarlak kancalı kurt enfeksiyonu belirtileri

Bu parazitin bulunduğu kişilerde genelde belirti ve şikayet bulunmaz, çünkü sayıca azdırlar. Bununla birlikte zaman içerisinde ileri derecede demir eksikliği anemisi (kansızlığı) meydana gelebilir.

Akciğer tutulumunda: öksürük, hırıltılı solunum ve hafif bir ateş ortaya çıabilir.

Genelde hafif seyreder.

Sindirim sistemi tutulumunda: şiddetli hastalık durumunda iman tahtasının aşağı kısmında şiddetli ağrı ve barsak hareketleirinin artışı dikkat çekicidir. Sürekli kan emileceğinden kansızlık ve albümin eksikliği meydana gelebilir.

Meydana gelebilecek diğer şikayetler: iştah kaybı, ishal, solukluk, halsizlik, dışkıda yumurta ve kan görülmesi, ağızdan kanlı salya gelmesi.

Yemeklerinizin iyice piştiğine emin olun : Son zamanlarda bir et modasıdır gidiyor, Ünlü restoranlarda yüksek miktarlarda para ödeyerek et siparişi veriyoruz ve herkesin dilinde bu var, “az pişmiş olsun, çok fazla pişmesin”… DEVAMINI OKU

Bağırsak temizleyen ev yapımı ilaç

Bu iki malzemeden oluşan ev yapımı ilaç bağırsağınızdan kilolarca atığı temizleyecek. HABERİN DETAYLARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar