Evde Siyah Zeytin nasıl yapılır

Paylaş
 

Evde Siyah Zeytin nasıl yapılır : Günümüzde tükettiğimiz her ürün artık market reyonlarına girmiş, bizler de bu ürünlerin kolay ulaşılır ve ucuz oluşundan dolayı bunlara büyük rağbet göstermişizdir.

Fakat sınırsız sayıdaki bu reyon ürünleri yıllar boyu taze kalabilmek zorundadır ve bunu sağlamak için firma sahipleri bir çok katkı ürünü kullanırlar.

Cinsi her ne olursa olsun zeytin üretiminde art niyetli kişiler kostik isimli maddeyi kullanırlar, bunun sayesinde zeytin uzun süre beklemeden çok daha hızlı yenilebilecek hale gelir, fakat sağlığa son derece zararlıdır.

Evde Siyah Zeytin Yapımı için Gerkeli Malzemeler

  • Beş kilo yeni mahsül siyah zeytin
  • Yaklaşık yarım kilo iri tuz, salamura tuz olarak da bilinir
  • Yarım su bardağı zeytinyağı
  • Yarım çay bardağı limon

Evde Siyah Zeytin Yapımı

Beş kilo zeytin yaklaşık üç tane beş litrelik su şişesini dolduracaktır, ihtiyaca göre farklı şişeler de kullanabilirsiniz. Kuru haldeki zeytinleri salamura tuz ile birlikte şişelerimize dolduralım ardından bizi yaklaşık üç ay kadar devam edecek olan bir sallama süreci bekliyor, bidon ya da şişenizdeki tuzları yok edene kadar düzenli alt üst etmeniz gerekli.

Siz şişeyi salladıkça yaklaşık bir ay içerisinde zeytinler su salmaya başlayacaktır, zeytinden acılığı almak için bu suları bir kaç günde bir boşaltmalısınız. Üçüncü ayın sonunda zeytinleriniz hazır hale gelecektir, öncelikle şişenizi su ile doldurun ve zeytinlerin acılığını tamamen alabilmek için sallayıp geri dökün.

İyice temizledikten sonra havanın durumuna göre üç ya da dört gün güneşte bekletin ve son olarak zeytin şişenizin içerisine sıvı zeytin yağı ile birlikte limon ilave edin. Siyah zeytininiz servise hazırdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar