Daha çok süt için hayvanlara işkence ediyorlar

Paylaş
 

Daha çok süt için hayvanlara işkence ediyorlar

Medeni(!) Avrupa bir zulme daha imza attı. Hayvanların midesine açılan yapay tünelle hayvanların daha çok süt vermelerine ve daha erken kilo almasına sebep olunuyor. Hayvanın çektiği işkence ise kimsenin umurunda değil.

Avrupa’da geliştirilen bu yöntem ile inek, tosun, koyun, keçi gibi besili hayvanların midesine yapay bir tünel açılarak doğrudan müdahale ediliyor. Hayvana oral olarak yem vermek yerine, hayvanları gütmekle sorumlu kişi bu yemi doğrudan hayvanın midesine yerleştiriyor. Amaç, hayvanın daha kısa sürede beslenme ve ürün verme sürecini tamamlaması.

Bu sayede besili hayvanlar daha hızlı kilo alıyor, daha hızlı ürün veriyor, kısa sürede hayvanın kesilebilir hale gelmesini sağlıyor.

Tabi hayvanların dili yok ki, ne acılar çektiklerinden, midelerine temas eden havanın ve harici bir organın ne büyük acılar verdiğinden, beslenme sürecinin nasıl eziyete dönüştüğünden bahsetsinler…

Bir kaç litre daha fazla süt alabilmek için ineklerin karnında bir pencede açıyorlar. Kanüllü İnekler adı verilen delik açılmış ineklerin midesi düzenli olarak çıplak gözle incelenerek yediğini sindirip sindirmediği belirleniyor. Çiftçiler ineklerinin ne yediğini bu midesine açılan pencere sayesinde görüp test yapabiliyor. Midesinde delik açılan ineklerin gaz çıkarma oranlarının çok azaldığı ve bunun da süt verimini arttırdığı iddia ediliyor.

İneğin karnına açılan 20 santimlik deliklere özel bir tıpa takılıyor. Bu operasyon yaklaşık bir saat sürüyor. İnekler geviş getirirken çiftçiler bu tıpayı açıp elini midesinin içerisine sokabiliyor.

İlk olarak kanül nedir, bundan bahsedelim: kanül, en geniş tanımıyla, herhangi bir hayvanın (insan, inek, kedi, köpek, vs.) vücudunda açılan veya var olan bir kanaldan içeri sokulan tüplere denir. Genellikle bu tüpler aracılığıyla ya bazı sıvılar ve besin maddeleri vücuda verilir ya da çalışılması gereken, bilgi edinilmesi gereken bir bölgeden veri toplanır. İneklerde bu işlem yapıldığında kanüllü inek elde edilir ve bu kanül, ineğin 4 odalı midelerinden en büyüğü olan rumen kısmına doğrudan erişim sağlar.

Hayvan hakları savunucuları bu duruma isyan ederek uygulanan yöntemin zalimce olduğunu açıkladılar..

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar