Saçlara parlaklık kazandıran bamya maskesi

Paylaş
 

Saçlara parlaklık kazandıran bamya maskesi ile daha çekici ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Parlak ve çekici saçlar için artık servet ödemenize gerek yok. Evde hazırlayabileceğiniz Saçlara parlaklık kazandıran bamya maskesi ile artık kozmetik ürünlere son…

Saçlara parlaklık kazandıran bamya maskesi

Saçlara parlaklık kazandıran bamya maskesi

Şüphesiz ki saç konusu her bayan için çok önemli bir konudur. Özellikle uzun saçı sevenler için parlaklık ve düz durması bazen ciddi sorun olabiliyor. Bu yüzden çeşitli kozmetik ürünler kullanarak bunu gibi sorunların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Ama sizlere sunacağımız doğal tarif ile bu gibi sorunlarınız tarih olacak.

Saçlara parlaklık kazandıran bamya maskesi tarifi:
Öncelikle 1 bardak suyun içine dikey olarak kesilmiş 8-10 adet bamyayı koyun. Düşük sıcaklıkta yapışkan bir kıvama gelene kadar kaynatın. Daha sonra ateşten alıp içine 1-2 damla lavanta veya nane yağı damlatıp soğuması için bir kenarda bekletmeye alın. Bu işlemden sonra ince bir tül kullanarak karışımı süzün ve şişeye doldurun. Saçınızı normal şampuanınız la yıkadıktan sonra bu karışımı bakım kremi olarak saçlarınıza mesaj yaparak uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra su ile güzelce durulayın.

Saçlara-parlaklık-kazandıran-bamya-maskesi-1

Bamyanın Sağlığa Faydaları:

Bamyanın lif içeriği pek çok yararlı niteliklere sahip olmasını sağlar özellikle mide bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olur.

-Bamya suyu emmeye yardımcı olur ve aşırı kolesterol, metabolik toksinler ve aşırı safrayı yakalayıp dışkı yoluyla dışarı atar. İçeriğindeki büyük su yüzdesi kabızlık, gaz, şişkinlik ve mide problemlerini önler.

-Bamya kilo vermek isteyenler için çok uygun bir sebzedir. Bamya genellikle kısık ateşte pişirildiğinden besin değerleri korunur. Yüksek ısı nedeniyle faydalarını kaybetmemiş olur.

-Saçınıza hacim kazandırmak için bu ipucundan faydalanabilirsiniz. Yatay dilimlenmiş bamyaları sümüksü olana kadar kaynatın. Soğumasını bekleyin, bir kaç damla limon ekleyin ve son durulamada bu suyu kullanın. Bu saçınıza canlılık ve hacim kazandıracaktır.

-Bamyadaki lifler, kan şekeri düzeylerinin korunmasını ve ince bağırsakta emiliminin düzenlenmesinde yardımcı olur.

-Bamya probiyotikler olarak bilinen iyi bakterilerin yayılmasını kolaylaştırır. Bu bakteriler ince bağırsakta yoğurt ile çoğalanlara benzerdir ve B vitamini kompleksinin sentezlenmesine yardım eder.

-Bamya sivilceleri önlemeye yardımcı olur ve pürüzsüz bir cilt sağlar.

-Bamya tohumlarında bulunan protein ve yağ, yüksek kaliteli bitkisel proteinin iyi bir kaynağıdır. Triptofan, sistin ve diğer kükürt amino asitleri gibi amino asitler açısından zengindir.

-İrritabl bağırsak hastalığının tedavi edilmesi, ülserlerin iyileşmesi ve sindirim sisteminin yatıştırılmasına yardımcı olan bamya, aynı zamanda çok iyi bir müshildir.

-Bamya yaz sıcakları ve güneş çarpmaları için çok iyidir.

-Bamya ateroskleroz ve astım için iyidir.

-Bu sebze diyabetin önlenmesinde yardımcı olabilir.

Bamya Seçmenin İpuçları:

Bazen kötü kalitedeki bamyalar yemek pişirmeyi zorlaştırabilir ve yemeğin tadını bozabilir bu nedenle iyi bamyaları seçmek önemlidir.

*Her zaman gevrek ve olgunlaşmamış olan bamyaları tercih edin.
*Küçük bamyalar daha yumuşak ve lezzetlidir.
*Büyük bamyalardan kaçının ve koyu yeşil renkli olanlarını tercih edin.
*Fazla olgunlaşmış bamyalarda kaçınmanız gereken kesikler veya lekeler vardır.
*Bamyayı buzdolabında 2 gün boyunca saklayabilirsiniz, bu süreden sonra besin değerleri azalmaya başlar.

Yani olgunlaşmamış, gevrek, küçük ve koyu renkli bamyaları seçip düzenli şekilde tüketirseniz yukarıda bahsedilen bamyanın tüm faydalarından yarar sağlayabilirsiniz.

Etiketler: Saçlara parlaklık kazandıran bamya maskesi, güzellik, saç bakımı, bamya neye iyi gelir

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar