Balkabağının faydaları

Paylaş
 

Balkabağının faydaları saymakla bitmiyor. Balkabağı kış aylarının vazgeçilmezidir. Doğal lif kaynağı içeriği ile Diyet programlarında uzun sure tokluk hissi sağladığı için zayıflamaya birebirdir.

Balkabağının faydaları arasında özellikle kansere savaş açması ile bilinir. içeriği ile değerli bir meyvedir. İçeriğinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A,B ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler vardır. Sindirim sistemini hızlandırır ve rahatlatır. Böylece kabızlık sorunu olanlara yardımcıdır. Bağırsak solucanları, bağırsak parazitleri, idrar kesesi hastalıkları ve prostat tedavisinde kullanılabilir.

Antioksidan özelliği sayesinde kolesterol hastalığına iyi gelerek kandaki yağ oranını düşürmesi de Balkabağının faydalarıarasında yer alıyor. Ayrıca vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihabın iyileşmesine yardımcıdır. Balkabağı ve çekirdeğinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde özellikle göz sağlığında etkilidir.Balkabağının-faydaları

Hem Alfa hem de beta karoten miktarı birçok sebzeden daha fazla balkabağında mevcuttur.Karoten içeriği yüksek besinlerle beslenmenin kanserle savaşmada önemli rolü bulunur.

400 gr rendelenmiş balkabağı, 1/3 kıyılmış dereotu, 2 yemek kaşığı peyaz peynir, 1 tatlı kaşığı rendelenmiş muskat, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı pulbiber, 1 çay kaşığı karabiber, 2 yumurta.
Tarifi: Malzemeler sırayla bir kapta karıştılırıp, tepsiye dökülür. 180 derece fırında 30 dakika pişirilir. (Bir dilimi 62 kaloridir)

Zayıflama ve Kabızlık İçin Balkabağı

Bedenin herhangi bir yerinde meydana gelen iltihabın iyileşmesini sağlar. Lif içeriği yüksek olması sebebiyle zayıflama diyetlerinde uzun müddet tokluk hissi sağladığı için zayıflamaya katkı sağlar. Sindirim sistemi sorunu yaşayan insanlarda yüksek lif içeriği vasıtası ile kabızlığı engeller.

Balkabağının Çekirdeğinin Faydaları

Balkabağı ve çekirdeğinde bulunan A ve E vitaminleri vasıtası ile bilhassa göz sağlığında etkilidir. 1 bardak pişmiş balkabağında 11,7 mg, 1 bardak pişmiş havuçta ise 6,6 mg Alfa karoten bulunur.

Prostat İçin Bal kabağı Yararları

Balkabağının çekirdeğinden çıkarılan kabak çekirdeği ekstresi prostat sağlığı için lazım olan mineralleri bünyesinde bulundurur. Erkeklerde sık sık görünen prostat sorunlarında, prostat büyümesini önlemek için kullanılır. İdrar söktürücü özelliği vasıtası ile vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Kanser İçin Balkabağı

Hem Alfa hem de beta karoten seviyesi hiçbir sebzede bulunmadığı kadar balkabağında bulunur. Karoten içeriği fazla besinlerle beslenmenin kanserle mücadelede ciddi rolü bulunur. Bilhassa mide, prostat ve lenfomalara karşı karotenlerin koruyucu olduğu bilinmektedir.

Balkabağının Güzelleştirme Özelliği

Pişmiş Balkabağını püre haline getirip içine bir miktar bal ile biraz süt katarak macun biçiminde yapıp 15 dk yüzünüze uyguladığınızda bünyesinde bulunan vitamin ve mineral vasıtası ile derinin yenilenmesine ve nem kazanmasına yardım eder.

Anahtar kelimeler:Balkabağının faydaları, bal kabağı diyeti, bal kabağı ile zayıflama, bal kabağı neye iyi gelir
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar