Yemeklerden önce çorba içmek

Paylaş
 

Yemeklerden önce çorba içmek faydalı mı ?

1388945994_corba-c

Soğuyan havalarla birlikte hem hastalıklara yakalanmamak hem de kilo korumak adına çorba tüketimi önemlidir.

Ancak çorba tüketirken dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Bu da çorba tüketiminin ana yemeklerden önce olmasıdır. Genelde her yemek başlangıcı çorba ile yapılır. Ama aslında sağlıklı beslenmek için yenen yemekte tam olarak doymak ve yeterince enerji alınabilmesi adına yenen yemeğin rahat sindirilebilmesi gerekir. Yediklerimizin daha rahat sindirilmesi için yediğimiz yemeklerin sırasını da biraz değiştirmemiz gerekiyor. Bu değişimin en önemli kısmı da çorbanın yemekten önce değil sonra tüketilmesidir. Çünkü önce çorbayı içip sonra yemek tüketilirse sindirim sistemi zorlanır ve sindirim daha uzun zaman alır. Bu da hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetlere yol açabilir. Fakat ilk olarak tam doyana kadar yemek yenir sonra çorba içilirse yediklerinizin sindirimi çok daha kolay olur ve midenizi daha rahat olduğunu hissedersiniz.

Bilim insanları, mideleri çorba ile şişen insanların sıradaki yemekleri daha az yediklerini ve bu sayede aşırı kilo almaktan kurtulduklarını söyledi. Ancak araştırmayı yürüten uzmanlar, içilecek çorbanın da düşük kalorili olması gerektiği yolunda uyarıda bulundu.

Çorba içerisindeki liften zengin besinler ve sulu bir besin olması mide hacim kapasitesini doldurduğundan tokluk hissini artırmakta. Çorba ayrıca öğün öncesinde tüketildiğinde mide asit salgısını dengeliyor, besinleri sindirime hazırlıyor. Soğuk çorbalardan ziyade sıcak çorba içmeniz bu etkiyi artıracaktır.

Metabolizmanızı hızlandırın

Taze ve sağlıklı besinlerle yapılan çorbalar vitamin ve mineral açısından zengindir. Çorbanızı hazırlarken içerisine daha az tuz daha çok baharat ekleyin. Hem ödem sorununu önlemek hem de metabolizmayı hızlandırmak için bu etkili bir yöntem. Öğün olarak sadece çorba tüketilecekse içerisine yağsız tavuk, hindi, mantar veya kurubaklagil ilave edilebilinir. Protein tokluk hissini artıran ve yağ kaybını hızlandıran bir besin grubudur. Tek başına yemektense sulu ve sıcak bir şekilde tüketmek diyeti de olumlu etkilemekte.

Yemeklerden önce çorba içmenin kilo verdirdiği araştırma ile kanıtlandı.

ABD’li bilim adamları, mideleri çorba ile şişen insanların sıradaki yemekleri daha az yediklerini ve bu sayede aşırı kilo almaktan kurtulduklarını söyledi.

Ancak araştırmayı yürüten uzmanlar, içilecek çorbanın da düşük kalorili olması gerektiği yolunda uyarıda bulundu.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar