Dolma yaparken erkek biber mi kullanılmalı yoksa dişi biber mi?

Paylaş
 

Dolmalık biberlerin dişisi ve erkeği olduğunu duymuş muydunuz? Olaydan bir haber olanlar için dolmalık biber dersimize başlıyoruz 🙂 Dişi, erkek biber nedir? Aralarında nasıl bir fark vardır? Hazırsanız başlayalım…

Sizin de dolma pişirirken tenceredeki biberlerinin bir kısmının tam olarak piştiği bir kısmının da yarı çiğ ve kart kaldığı oluyor mu? Eğer böyle bir dolmaya denk geldiyseniz sorun sizde değil, biberin cinsinde sevgili okur.

Dolmalık biberler erkek ve dişi biber olmak üzere ikiye ayrılıyor. İki biber türündeki en net farkı onların alt kısımlarına bakarak anlayabilirsiniz. Erkek biberlerin taban kısımlarında 3 adet yumru bulunur. Dişi biberlerde bu sayı 4’tür.

Erkek biberlerin kabukları kalındır, tohumları azdır. Dişi biberlerin ise tam tersi; kabukları ince, tohumları oldukça fazladır. Erkek biberlerde az da olsa bir miktar acılık bulunur. Dişi biberlerde ise acılık hiç yoktur. Dişi biberlerin çiğ tüketimi daha lezzetlidir. Dolmanın yanı sıra iyi bir kahvaltılık ürünü olabilir.

Gelelim asıl konuya… Dolma yapmak için hangi biber daha uygundur?

Dişi biberler dolmada kullanmak için daha uygundur. Dört yumrusu sayesinde tencerede çok daha rahat bir şekilde sabitleyebilirsiniz. Dişi biberlerin kabuklarının daha ince olması ekstra bir avantajdır.

Biberin acı olmaması da yemeği daha lezzetli bir hale getirir. Dolmaların hepsinin aynı anda pişmesi için dişi ve erkek biberleri karışık kullanmamalısınız. Yapısından dolayı dişi biberler çok daha çabuk pişerler. Erkek biberlerin pişme süresi uzundur.

Sulu yemek yaparken biber kullanacaksanız eğer tercihinizi erkek biberlerden yana yapabilirsiniz. Daha az tohuma sahip olması bu konuda avantajdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar