Yumurta Tazelik Testi

Paylaş
 

Yumurta Tazelik Testi: Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yapacağımız basit bir test ile yumurtanın taze olup olmadığını anlayacağız..

Biliyorsunuz arkadaşlar evimizde 1 adet yumurta kaldığında genellikle gidiyoruz onun yanına belki 5 tane daha belki 10 tane daha yeni  yumurta alıyoruz. Daha sonra da bunlardan hangisinin eski yumurta hangisinin yeni yumurta olduğunu bilemiyoruz, içini göremiyoruz… Hangisinin bayat hangisinin taze olduğuna karar veremiyoruz.

Bu yazımızda sizlere bunu anlamanızın püf noktasını göstereceğiz. Bu sayede mutfağınızdaki eski ve yeni yumurtalarınızı kolaylıkla ayrıştırabilecek, kullanım alanlarını buna göre belirleyebileceksiniz. Hatta  bu şekilde eski yumurtaları ev arkadaşınıza da bırakabileceksiniz. 🙂 Şimdi gelelim yumurta tazelik testinin nasıl yapıldığına;

Eğer yumurta su dolu kasenin içinde aşağıda resimdeki gibi kasenin tabanına değerek, bu şekilde duruyorsa; oldukça tazedir ve güvenle tüketebilirsiniz.

su-ile-yumurtanin-tazelik-testi

Eğer yumurta, su dolu kasenin içinde, suyun üzerine çıkacak gibi yapıp tabanına hala dokunuyorsa; bu yumurta taze sayılır, yemeklerde veya çok pişmiş şekilde yiyebilirsiniz.

su-ile-yumurtanin-tazelik-testi-2

Eğer yumurta, su dolu kasenin içinde, suya koyar koymaz suyun yüzeyine çıkmaya çalışıyor ve alt kısmı tabana değmiyorsa; bu yumurta bozulmuş demektir ve çöpe atabilirsiniz…

su-ile-yumurtanin-tazelik-testi-bozuk-3

Yumurtanın Tazelik Kontrolü ile ilgili Video Görüntüsünü de izleyebilirsiniz..

Yumurtanın taze mi bayat mı olduğunu anlamanın diğer bir yolu da, yumurtayı bir tabağa kırmaktır. Taze yumurta kırıldığında sarısı dağılmaz ve bombeli bir şekilde kalır. Rengi parlak sarıdır ve yumurtanın akışkanlığı yerindedir. Bayat yumurta kırıldığında ise sarısı yassılaşır ya da dağılır. Yumurtanın akışkanlığı da azalmıştır.

Saklarken
Tazeliğini daha uzun koruması yumurtaları orijinal karton kutusunda, buzdolabında muhafaza edin. Yumurtaları kullanmadan hemen önce yıkayın. Buzdolabına kaldırmadan önce yıkarsanız, üzerindeki doğal koruyucu tabaka kaybolur. Güçlü kokulu besinlerle yanyana bulundurmayın. Yumurta kabuğu kokuları çekebilir.

Yumurtanız nasıl olsun?
Kayısı, rafadan ya da katı; yumurtayı yemek istediğiniz kıvama göre şu hususlara dikkat edin:

Rafadan yumurta
Yumurtanın akı yarı yarıya pişmiş, sarısı ise hemen hiç pişmemiştir. Yumurtayı suya koyup, kaynamaya başladıktan itibaren 100’e kadar sayarsanız rafadan yumurtanız hazır olur.

Kayısı yumurta

Akı pişmiş, sarısı ise hafifçe kıvamlanmıştır. Yumurtaları suya koyup, kaynadıktan sonra, 3.5-4 dakika daha ocakta tutup, soğuk sudan geçirirseniz, kayısı kıvamında yumurta elde edersiniz.

Katı yumurta
Yumurtanın hem akı hem de sarısı iyice pişmiştir. Yumurtaları kaynar suya attıktan sonra 6-7 dakika pişirmeniz gerekir. Daha fazla kaynatmak, yumurtanın sarısının renginin ve tadının değişmesine sebep olur.

Anahtar kelimeler: Yumurta Tazelik Testi, yumurta kaç günlük, taze yumurta, yumurta kaç günlük nasıl anlarım

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar