İlaç gibi zeytinyağı nasıl üretilir

Paylaş
 

İlaç gibi zeytinyağı nasıl üretilir
1- Zeytinler el ile veya toprağın üzerine file serilerek toprak ile hiç temas etmeyecek şekilde toplanır ve kasalara konur. Zeytinler asla çuvala konmaz. Yere düşen ve zedelenen zeytinler alınmaz.

2- Zeytin toplandıktan sonra en kısa sürede sıkıma girmesi gerekmektedir. Butik işletmelerde bu süre 5 saatin bile altına çekilmektedir. Bu süre uzadıkça zeytinyağı kusurlu hale gelmektedir.

3- Zeytin güzelce temiz suyla yıkandıktan sonra en fazla 27 derecede sıkılmalıdır. Daha fazla sıcaklık uygulandığı zaman daha fazla zeytinyağı elde edilir ama o zeytinyağı piyasada satılan sıradan zeytinyağlarına benzer. “Soğuk sıkım” ibaresi ile sıcak su kullanılmaması ve bu sıcaklığın 27-28 derecenin üzerine çıkmaması kastedilmektedir.

4- Zeytinyağının sıkıldığı ortam, görevliler haricinde kimsenin giremeyeceği ama isteyenin içeride nasıl sıkım yapıldığını camlardan gözleyebileceği, elde edilen ürünün direkt olarak borularla depolara yönlendirildiği, klimatize ve hijyenik olmalıdır.

5- Elde edilen zeytinyağı asla plastik – pet şişelerle temas etmeden paslanmaz çelik tanklara alınmalı, tankların üzerine de zeytinyağının hava ile temas etmemesi için azot gazı basılmalıdır. Deponun yani zeytinyağının bekleme sıcaklığı 18- 22 derece arasında olmalıdır.

6- Zeytinyağı koyu renk cam şişelerde ve ideal olan 18-22 derece sıcaklığında satışa sunulmalıdır.

İşte İlaç gibi zeytinyağı nasıl üretilir videosu

İlaç gibi zeytinyağının 4 düşmanı var.
1- Zeytinyağı oksijenle yani hava ile temas etmemelidir.
2- Zeytinyağı ışık görmemelidir, güneş ışınlarını hiç sevmez.
3- Zeytinyağı nemli ortamda tutulmamalıdır.
4- Zeytinyağı en fazla 27 – 28 derecede üretilmeli, ideal olarak 18-22 derece arasında muhafaza edilmeli ve pişirilirken de 240 dereceyi aşmamalıdır (trans yağa dönüşür).

Daha önce hiç duymadığınız zeytinyağının kullanım alanları için tıklayın

Zeytinyağı ve Faydası

Kalp ve Damar Sağlığı Üzerindeki Faydaları:

Zeytin ve zeytinyağının içinde yağ asitleri bulunur. Bu asitlerin çoğu vücut için zaruri olan tekli doymamış omega-6 (linoleik asit) yağlarıdır. Tekli doymamış yağlar kolesterol içermezler. Bundan dolayı zeytinyağı diğer yağların aksine kandaki kolesterol oranını yükseltmemekte, tam tersine kontrol altında tutmaktadır.Devamı için tıklayın

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar