Göğüs kafesinden dudak yaptılar

Paylaş
 

Konya’da deri kanseri nedeniyle alt dudağı kesilerek alınan Ahmet Karakaya’ya mikro cerrahi yöntemiyle göğüs kafesi kasından yeni dudak yapıldı.

Konya’da deri kanseri nedeniyle alt dudağı kesilerek alınan 58 yaşındaki Ahmet Karakaya’ya Meram Tıp Fakültesi’nde mikro cerrahi yöntemiyle Göğüs kafesinden dudak yapıldı. Kanserden Alt Dudağı Alınan Hastaya, Göğüs kafesinden dudak yaptılar

YENİ DUDAK YAPILDI

Çiftçi Ahmet Karakaya’nın, dudağında sivilce büyüklüğünde yara çıktı. Doktora gitmeyi ihmal eden Karakaya’nın dudağındaki yara büyümeye başladı. Bir süre sonra yayılan ve dudağının büyük kısmını kaplayan yara nedeniyle Meram Tıp Fakültesi’ne başvuran Karakaya’ya deri kanseri teşhisi konuldu.

Hastanenin Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Gündeşlioğlu tarafından yapılan başarılı bir operasyonla Karakaya’nın alt dudağının 3’te 2’sini kaplayan kanserli bölge temizlenip alınarak yerine göğüs kafesinin yan duvarında bulunan kastan yeni bir dudak yapıldı.

“HAYATIM DEĞİŞTİ”

Şu anda dudağını rahatlıkla kullanabildiğini belirten Ahmet Karakaya, “Ameliyat öncesinde toplumdan uzak duruyordum. Çünkü çirkin bir görüntü vardı. Ayrıca tümör koku da yapıyordu. Yemek yerken ve konuşurken zorlanıyordum. Ama şimdi tüm bu sorunları atlattım ve rahat bir şekilde hayatını devam ettiriyorum.”dedi.

“RAHATLIKLA YİYİP İÇEBİLİYOR”

Hastanın şu anda rahatlıkla yiyip içebildiğini ve konuşabildiğini belirten Doç. Dr. Gündeşlioğlu, “Dudağın büyük bir bölümünü kaplayan deri tümörlerinde fonksiyonel serbest doku aktarımı avantajlı bir ameliyat. Çünkü, hastanın bir süre sonra dudağını kullanabiliyor olması nedeniyle konuşma veya beslenmede sıkıntı yaşamıyor. Ayrıca, ağızda daralmaya neden olmaksızın ve yüzdede yeni izler oluşturmaksızın tedavi imkanı sağlıyor” dedi.

TÜMÖR TAMAMEN TEMİZLENDİ

Hastanın tümörlü olan dokularını tamamen çıkarttıklarını anlatan Doç. Dr. Gündeşlioğlu, şunları söyledi:

“Ameliyatta alt dudağın tamamına yakını aldık. Ayrıca boyundaki lenf bezlerini de temizledik. Daha sonra göğüs duvarının yan tarafından kası damarı ve siniriyle birlikte alıp dudak çevresindeki damar ve sinirlere bağladık. Yaklaşık 3 ile 6 ay sonra da kasın yeniden çalıştığını gördük. Şu anda da hastamız dudağını kullanabiliyor, normal yaşamına devam ediyor.”

http://www.haberler.com/kanserden-alt-dudagi-alinan-hastaya-gogus-kasindan-7795133-haberi/

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar