Göbek simidi kilolu olmaktan daha tehlikeli

Paylaş
 

Göbek simidi kilolu olmaktan daha tehlikeli

Amerikalı araştırmacılar normal kiloda bir kişide göbek simidi olmasının genel olarak kilolu olmaktan daha tehlikeli olduğunu göstermişler. Yaşları ortalama 45 olan 15.184 Amerikelı kadın ve erkekten oluşan bir grubun verileri analiz edilerek bu sonuca varılmış.

Sadece göbek simidi olan erkeklerin ölüm riskleri Beden Kitle İndeksine göre kilolu veya obez olan erkeklere göre iki kat fazla. Kadınlarda göbek simidinin etkisi daha az fakat yine de ölüm riskini %40 arttırıyor.

Bu araştırmayı yapan grubun başkanı Mayo Klinikten Dr. Francisco Lopez-Jiminez sonuçlarla ilgili şöyle demiş: “Analizlerimize göre normal kiloda olup göbekleri yağlı olan yetişkinlerin uzun vadede durumları, BKİ ne olursa olsun yağ dağılımları dengeli olanlara göre daha kötü. Yapılacak çalışmalarla normal ağırlıktaki kişilerde göbek yağlanmasını hangi faktörlerin meydana getirdiğini bulmak gerek.”

Araştırmacılar bu tip obezitenin iç organların çevrelerinde yağ birikmesi demek olduğunu bunun da sağlık için çok zararlı olduğunun bilindiğini söylüyorlar. İç organların yağlanması insülin direncine, sonrasında diyabete ve inflamasyona neden oluyor.

British Heart Association (İngiliz Kalp Derneği) kıdemli kardiyoloji hemşiresi Christopher Allen bu çalışmayla ilgili “Hepimiz kilomuzu korumanın önemini biliyoruz fakat çoğunlukla kiloyu nerede taşıdığımızın önemi unutuluyor. Göbek çevresindeki yağlanma tip 2 diyabete neden olur bu da kalp krizi veya inme riskini arttırır. Fazla yağlarınızdan kurtularak risklerinizi azaltabilirsiniz. Fiziksel olarak aktif olup sağlıklı ve dengeli beslenerek diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları risklerinizi azaltabilirsiniz.” demiş.

Yukarıda söz edilen çalışma kapsamında kaydedilen 3.222 ölümden 1.404’ü kalp hastalığındanmış.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar