Ejder meyvesi faydaları

Paylaş
 

Ejder meyvesi faydaları bilindikçe artık Türk pazarında da yerini alıyor

Gazipaşa’da ilk kez yetiştirilen ve ilk meyvesini veren ejder meyvesi, mahalle halkı tarafından büyük ilgi gördü. İlk meyve Mehmet Tanrıverdi tarafından kesildi ve mahalle halkına ikram edildi. Mahalle halkı tarafından beğenilen meyvenin kavun, kivi, muz ve şeftali tadını andırdığı söylendi.

ejder meyvesi

Mersin’de ilk olarak tropikal meyve yetiştiriciliği yapan Mehmet Tanrıverdi tarafından yetiştirilmeye başlanan ve büyük ilgi gören ejder meyvesi, şimdi de Beyrebucak Mahallesi’nde Mahmut Yüksel ve Mehmet Emin Yüksel tarafından yetiştirilmeye başlandı.

“Ülkemiz bu işten çok gelir elde edecek”

2-3 yaşındaki 1 dönümlük bahçeden 32 bin adet meyve alınacağını söyleyen Tanrıverdi, bu ürün sayesinde ülkenin çok gelir elde edeceğini dile getirerek, “Meyvenin ana vatanı Tayland ve Vietnam. Ejder meyvesi bu ülkelerin milli meyvesi olarak geçiyor. Bu üründen çok para kazanıyorlar. Bizim de kazanmamamız için hiçbir engel yok. Biz bu ülkelere göre Avrupa’ya daha yakınız, bu bizim için büyük bir avantaj. Avrupa’da bu meyve, ananasın krallığına son verdi ve çok popüler oldu. İhracat konusunda geç kalmış değiliz, dünya piyasasında İsrail’le rekabet içindeyiz, çok iddialıyız, ülkemiz bu işten çok gelir elde edecek” şeklinde konuştu.

Mahmut Yüksel, Mehmet Emin Yüksel ve Mehmet Tanrıverdi ortaklığındaki bahçede bin kök dikili alan bulunmakta. Hazırda ise üç bin kök ağacın ekim için hazır olduğunu söyleyen Mahmut Yüksel, “Biz bu bitkiyi, geçen sene Eylül ayında poşetlere diktik. Bu yıl Nisan ayında toprağa ektik. Nisan ayından bu yana bitkiler büyük gelişim gösterdi ve bu hale geldi. Bugün ilk meyvemizi aldık ve arkadaşlarla yedik” dedi.

Tam bir sağlık dostu

Meyvenin insan sağlığına faydalı olduğuna değinen Yüksel, “Ejder meyvesi, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor bakımından zengin. Kan basıncını dengeler, kemikleri ve dişleri güçlendirir, morlukların ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlar, solunum problemlerini engeller, bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser ve kalp hastalıklarına çok iyi gelir. Çocuklar ve yaşlılar için tam bir sağlık deposudur, insanlar için çok özel bir meyve, herkesin yemesini tavsiye ederim” diye konuştu.

Kaynak: yenişafak.com

Anahtar kelimeler: Ejder meyvesi faydaları, ejder meyvesi nedir, ejder meyvesi nerede yetişir, ejder meyvesi türkiye, ejder meyvesi nasıl yetiştirilir

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar