Bozanın mucizevi faydaları

Paylaş
 

Bozada A ve B vitaminlerinin dört türü ile C ve E vitaminleri de bulunuyor. Bozanın mucizevi faydaları mayalanması sırasında ürettiği laktik asit ise ender gıda maddelerinde bulunuyor ve bu değerli asit türünün hazmı kolaylaştırıcı etkisi var.

Bozanın mucizevi faydaları 
Bağırsak florasını düzenler. İçindeki aktif mayalarla probiyotik özelliği vardır. Zengin karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği nedeniyle enerji ihtiyacı fazla olan kişiler, gebeler, sporcular ve kilo almak isteyen kişilerin kullanımı için uygundur. Karbonhidrat ve proteinin yanı sıra birçok besin öğesini içerdiğinden besleyici özelliği nedeniyle “sıvı ekmek” olarak anılır. Zihin açıcı ve sinirleri dinlendirici etkisi vardır. Öksürük tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.
İçerdiği aktif mayalar sayesinde emziren annelerde süt yapımını artırır.
Nitrozamin gibi kanserojen maddelerin vücuttaki oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. İçerdiği aktif mayalar ve faydalı bakteriler sayesinde probiyotik etkisi vardır.
Gribal enfeksiyon gibi, birçok enfeksiyona karşı bünyeyi dirençli kılar, yararlı bakterilerle vücuttaki direncin güçlenmesini sağlar.
Zengin protein ve B vitamini içeriği nedeniyle enerji ihtiyacı fazla olan kişiler, gebeler ve sporcular için çok faydalıdır.
Bozanın mayalanması sırasında oluşan laktik asit, hazmı kolaylaştırmada çok yardımcıdır. İçerdiği laktik asit nedeniyle bağırsak florasını düzenleyici role sahiptir.

Mide bezlerinin faaliyetlerini olumlu yönde etkiler.
B kompleksi vitaminleri içerdiğinden beslenmede önemli role sahiptir. Zihin açıcı ve sinirleri dinlendirici etkisi vardır.
Doğal yatıştırıcı özelliği bulunan boza aynı zamanda zihin açıcıdır.
Karbonhidrat ve proteinin yanı sıra birçok besin öğesini içerdiğinden besleyici özelliği nedeniyle “sıvı ekmek” olarak anılır.
Öksürük problemi yaşayanları boza sizin sorununuza çare olacaktır.
Kilo almakta sorun yaşıyorsanız boza düzenli kullanımda kilo aldırır.
A, B6, B12, C ve E vitaminleri içerir.
1 litresi yaklaşık 1000 kalori içerdiğinden, fiziksel aktivitelerde ve yüksek kalori diyeti için önerilmektedir.
Birçok besin öğesini içerdiğinden dolayı “sıvı ekmek” olarak da adlandırılır.
İçeriğindeki aktif mayalar ve laktik asit bakterileri probiyotik etki gösterir.
Bozanın yapısındaki laktik asit, bağırsak florasını düzenleyici ve mide bezlerine olumlu etki sağlamaktadır.

Ev yapımı boza tarifi haberi için tıklayın

Etiketler: Bozanın mucizevi faydaları, sağlık, genel sağlık, boza
loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar