Ananızı babanızı suçlamayın

Paylaş
 

Prof. Karatay: Ananızı babanızı suçlamayın, diyabet genetik değil.

Ananızı babanızı suçlamayın

Ananızı babanızı suçlamayın

Diyabetin genetik olmadığını söyleyen Prof. Canan Karatay, “Sevgili ananızı sevgili babanızı suçlamayın. Annemde, babamda, dedemde var demeyin, çünkü kendimiz yapıyoruz. Bu genetik değil” dedi.

Konferansa katılan Prof. Dr. Canan Karatay, doğal kaya tuzunun içerisinde vücuda faydalı birçok mineral olduğunu söyledi.

Doğal kaya tuzunun çok önemli bir mineral olduğuna dikkat çeken Karatay, “Kaya tuzu insan vücudunun ihtiyacı olan 92 mineralden 84’ünü doğal olarak içermektedir. Ömrü uzatır” dedi.

“ANNEMDE, BABAMDA VAR DEMEYİN”

Konuşmasında şekerin vücuda zararlarını anlatan ve şeker hastalığının genetik olmadığını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, “Sevgili ananızı, sevgili babanızı suçlamayın. Annemde, babamda, dedemde var demeyin, çünkü kendimiz yapıyoruz. Bu genetik değil”  ifadelerini kullandı.

Şekeri Düşüren Besinler

Kan şekeri seviyesini sabit tutmak veya yavaş yükselmesini sağlamak için önerilen besinler, aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı olarak fazla kiloların neden olduğu kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon riskini azaltır. Aşağıdaki listelenen “şekeri düşüren yiyecekler” tam liste değildir ve bu listedeki gıdalar kişinin sağlık durumuna göre değişebilir. Kan şekerini kontrol etmek için size en uygun beslenme programını bir uzmandan alabilirsiniz.

Keten Tohumu: Yüksek miktarda besin lifi ve sağlıklı yağ asidi içeren keten tohumu şekeri düşürmek için kullanılabilir. Keten tohumu aynı zamanda, sağlıklı yağ asitleri olan ve vücudun üretmediği pmhe-3 ve omega-6 yağ asitleri ile genel sağlığınıza katkıda bulunur.

Badem: Sağlıklı yağ ve protein bakımından zengin olan fındık metabolizmayı güçlendirerek, insülin direncinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Bu özelliği nedeniyle şeker hastalığı riskini azaltmak için günde 10-15 adet badem tüketilmesi önerilmektedir.

Tarçın: Kötü kolesterol olarak bilinen “düşük yoğunluklu kolesterol”ü düşürmek için etkili bir baharat olan tarçın aynı zamanda insülin etkisini taklit ederek kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak günde yarım çay kaşığı tarçın tüketmek kan şekeri seviyesini yaklaşık %20 oranında düşürür. Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız tarçın kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Tatlı Patates: Düşük glisemik indeks değerine sahip tatlı patates kan şekerini sabit tutan besinler arasında yer almaktadır. Tatlı patates yendiğinde kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve uzun bir süre aynı seviyede kalmasını sağlayarak açlık hissi yaşanmasını engeller.

Limon ve Elma Sirkesi: Asitli limon ve elma sirkesi yüksek karbonhidratlı yemeklerle birlikte tüketildiğinde glisemik indekslerinin düşmesine yardımcı olur. Eğer glisemik indeksi yüksek gıdalardan oluşan bir öğün yiyecekseniz aynı öğünde limon ve sirke tüketmek, yemek sonrası kan şekerinin aşırı yükselmesini engel olacaktır.

Anahtar kelimeler: Ananızı babanızı suçlamayın, canan karatay, diyabet, şeker, şeker düşüren besinler, genetik hastalık, tip 1, şeker hastalığı

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar