14 Günde 14 kilo detoksu

Paylaş
 

14 Günde 14 kilo detoksu : Yalnızca 14 günde, vücudunuzdan sizi sağlıksız yapan tüm toksinlerin atılmasını sağlayan bir rutin uygulayabilirsiniz. Toksin atmayı teşvik eden bir öğün planını uygulamaya koyarak başlayın. Bugünkü yazımızda, bunu iki haftada nasıl başarabileceğinizi anlatacağız.

Başlamadan önce, bazı noktaları atlamamanız çok önemlidir. Örneğin, uykunuzu yeterli ölçüde almanız şarttır ve aynı zamanda günlük beslenmenize bol miktarda protein ve vitamini de dahil etmeyi unutmamanız gerekmektedir.

İki haftalık bu komple detoks programı sırasında, gluten, tahıl, süt ürünleri ve şeker tüketmemeye özen gösterin. Ayrıca meyve ve çiğ sebze ile beraber esmer pirinç, fındık, deniz tuzu ve zeytinyağı alımınızı da arttırmalısınız.

Öğünlerinizin sıkıcı olmaması için biraz çeşitlendirmeyi deneyin. Nasıl mı? Farklı tarifler deneyin ve buzdolabınızı sağlıklı gıda seçenekleriyle doldurun. Konu içeceklere geldiğinde ise, bu iki haftalık süre içinde, kahve, süt, soda veya alkol ile beraber marketlerde satılan içeceklerden veya spor içeceklerinden kaçınmanız detoksunuzu daha da pekiştirecektir. Yeşil çay, doğal sebze meyve suları ve ev yapımı smoothieler ile vücudunuzu iyi hissettirmeye devam edin.

içecekler

Su başlıca hidrasyon kaynağınız olmasıyla tek başına bir paragrafı hak ediyor. Çoğu insan suyun gücünü hafife alıyor ve yeterli miktarda su tüketmiyor. İki haftalık detoksunuz boyunca, su alımınızı günde üç litreye çıkarmaya çalışın. Ayrıca, sabah ilk tüketmeniz gereken şey yarım limonlu bir bardak ılık sudur; bu içecek karaciğerinize ve böbreklerinize yağ ve toksinleri atmaları için gereken malzemeleri sağlayacaktır.

Bu komple vücut detoksunun diğer önemli bir özelliği de bağırsakları temizlemesidir. Bunu kolaylaştırmak için bol miktarda lif tüketmelisiniz: tam buğday ekmeği, kepek, yulaf ezmesi, esmer şeker ve fındık deneyin.

İlk birkaç gün boyunca, baş ağrısı, halsizlik, soğuk algınlığına benzer belirtiler, ishal, mide krampı, kas veya eklem ağrısı ve hatta deri döküntüsü yaşayabilirsiniz. Ancak panik yapmayın. Bunlar sadece vücudunuzun çeşitli şekillerde toksinlerden kurtulduğunun hafif çaplı göstergeleri.Sadece sakin olun. Birinci günün ya da kesinlikle ikinci veya üçüncü günün sonunda kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Ayrıca yaklaşık 2 ile 4 kg arası kilo vermiş olduğunuzu da fark edebilirsiniz. Bu da muhtemelen zaman içerisinde bağırsaklarınızda birikmiş su kaybıdır.

Komple detoks beslenmesinin temel gıdaları

Yukarıdaki tavsiyelere ek olarak aynı zamanda komple detoks için vazgeçilmez gıdalara da dikkat etmelisiniz. Bu gıdaları en baştan satın alın ve iki haftalık arınma süreci boyunca mutfağınızda stoklanmış halde bulundurun.

Su teresi

Su teresi harika bir C ve E vitamini deposu olmakla beraber bol miktarda betakaroten ve mineral içerir. Karaciğeriniz ve böbrekleriniz için birebirdir.

filiz

Tam buğday ekmeği

Bu ekmek bağırsak duvarlarında birikmiş toksini adeta bir “sünger” gibi önce içine çeker, ardındankatı atık olarak atar ve sonuçta daha iyi çalışan bir sindirim sistemi ile daha sağlıklı bir cilt sizin olur.

Elma

Elmanın içinde bulunan lifler de bağırsak sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Toksinleri atmak ve kolesterol seviyenizi düşürmek için her gün bir bardak taze elma suyu için. İstediğiniz kadar da çiğ elma tüketebilirsiniz.

Üzüm

Üzümün içinde biyoflavonoid gibi tonlarca antioksidan bulunur; hücrelerinizi korumaya ve arındırma sürecini teşvik etmeye yardımcı olurlar.

üzüm

Maydanoz

Maydanoz C vitamini, kalsiyum, demir ve antioksidan deposudur. Bu muhteşem ot böbreklerinizin kan dolaşımından toksik maddeleri atmasına yardımcı olur.

Kereviz

Kereviz ürik asidin birikmesini önler ve vücudunuzun atığı metabolize etmesine yardımcı olur. Aynı zamanda karaciğeri arındırır ve idrar yolunu temizler.

Limon

Limon da ürik asidi atar, plak birikimini azaltır ve vücudunuzun pH seviyesini dengeleyerek hastalıklara karşı direnç kazandırır.

Şeftali

Bu lezzetli meyve C vitamini ve potasyum içeriğiyle, safra kesenizin temizlenmesine, kan basıncınızın düzenlenmesine ve vücutta birikmiş fazla sıvıdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Esmer pirinç

Esmer pirincin içinde vücutta yıllarca birikmiş olan toksinlerin atılmasına yardımcı olan fitin isimli bir madde bulunur.

esmer-pirinç

Vücudu toksinlerden arındıran meyve ve sebze tarifleri

Solunum sistemi için

Aşağıdaki malzemeleri kullanarak bir meyve suyu hazırlayın:

 • 1 ½ bardak (300 ml) armut
 • 2 bardak (400 ml) kavun
 • 1 ½ bardak(300 ml)  salatalık

Böbrekler ve dolaşım sistemi için

Aşağıdaki malzemelerle bir smoothie hazırlayın:

 • 2 bardak (400 ml) kereviz
 • ½ bardak (100 ml) maydanoz
 • 2 ½ bardak (500 ml) ananas

Kalp damar ve kas sisteminin detoksu için

Aşağıdaki malzemeleri kullanın:

 • 2 bardak (400 ml)  mango
 • 1 bardak (200 ml) kereviz
 • 2 bardak (400 ml) salatalık

Sindirim, bağırsak ve karaciğer detoksu için

Aşağıdakileri karıştırmayı deneyin:

 • 2 bardak (400 ml) erik
 • 1 ½ bardak (300 ml) papaya
 • 1 ½ bardak (300 ml) havuç

Merkezi sinir sistemi için

Aşağıdaki malzemelerle bir smoothie hazırlayın:

 • 1 ½ bardak (300 ml) marul
 • 2 bardak (400 ml) üzüm
 • 1 ½ bardak (300 ml) kereviz

Cildi hedef almak için:

Bu son detoks tarifi ise şöyle:

 • 2 bardak (400 ml) karpuz
 • 2 bardak (400 ml) elma
 • 1 bardak (200 ml) ananas
loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar