Verem hastalığı belirtileri

Paylaş
 

Verem hastalığı belirtileri : Eskilerin ‘amansız hastalık’ olarak nitelendirdiği veremin, günümüzde hala geçerliliğini koruduğunu belirten Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Serhat Fındık, toplum sağlığını ileri derecede tehdit eden hastalığın mikrobu, vücut savunmasından saklanıp yıllarca vücutta belirti vermeden kalabildiğini söyledi. Büyük ölçüde çaresi bulunmuş, tedavide iyileşme oranı yüzde 90’ları bulmuş olsa da hala ölüme götürebilme riski bulunduğunun altını çizen Fındık, “Verem büyük ölçüde bakteriye benzeyen bir mikroptur. Mikrobun, solunum yoluyla vücuda girmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Enfeksiyonu hastalıktan ayırt etmek oldukça önemlidir. Enfeksiyon bölümünde mikrop sadece vücuda girer fakat hastalık oluşturmaz. Ne zaman ki şikayetler ve belirtiler ortaya çıkar, o zaman enfeksiyon hastalığa dönüşmüş olur” dedi.

Göğüs Hastalıkları Bölümü Prof. Dr. Serhat Fındık, vücut bağışıklık sistemi düşük olanlar, 2 yaşın altındaki bebekler, 65 yaş üstü kişiler, kalp hastaları, akciğer hastaları, sosyo-ekonomik imkanları yeterli olmayan kişiler, kanser tedavisi görmekte olan kişilerin, beslenme düzenine dikkat etmeyen, alkol ve sigara kullanan kişilerin hastalığın görülme sıklığı oldukça fazla olduğunu söyledi.

Veremin gösterdiği ilk belirti, kuru öksürükle başlayıp, balgamlı öksürüğe dönüşmesi gelir. Gece kıyafet değiştirecek kadar aşırı derecede terlemek, sırt ağrıları, halsizlik, iştahsızlık, isteksizlik ve kilo kaybı belirtileri kendini göstermeye başlar. Bazen öksürüklü balgamda kan görülebilir ve şiddetli göğüs ağrılarına yol açabilir. Verem aşısı kişiyi hastalık oluşturma riskinden koruyor. Ülkemizde verem aşısı yenidoğan dönemi, çocukluk dönemi bir de askerlik döneminde yapılıyor. Hastalığın kesin tanısı balgam incelemesi ile konulur. Doğru tanı için, balgamda verem mikrobunun gösterilmesi önemlidir. Bunun için mikroskobik muayene ve kültür testi yapılmalıdır” ifadelerini kullandı. (haber 7)

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar