Ülkemizdeki kırmızı etler, keçi eti, kuzu eti sağlıklıdır, Pastırmamız kurutulmuş et grubundadır

Paylaş
 

Salam, sosis, sucuk, jambon kanser yapıyor. İşlenmiş etler ilgili açıklamayı yapan Dünya Sağlık Örgütü.

Prof. Dr. Canan Karatay: Bizim ülkemizdeki kırmızı etler, keçi eti, kuzu eti sağlıklıdır. Bizim pastırmamız farklıdır, aynı grupta değildir. Pastırma kurutulmuş et grubundadır. Doğal olarak kurutulmuşsa sağlıklıdır. Katkılarla yapılmışsa o da tehlikelidir.

Ülkemizdeki kırmızı etler, keçi eti, kuzu eti sağlıklıdır, Pastırmamız kurutulmuş et grubundadır dedi ve işte o açıklamanın görüntüsü.

BİZİM SOFRALARIMIZDA DOĞAL BESLENEN HAYVANLAR VAR
Dünyada yapılan bütün çalışmalar, doğal beslenen, gün ışığında serbestçe otlayan, suni yemle beslenmeyen her türlü hayvan etinin sağlıklı olduğunu gösteriyor. Prof. Dr. Canan Karatay bu konuda; “İşte araştırma sonuçlarını değerlendirirken dikkat edilmesi gereken ince ayrıntı budur! Çünkü bizim ülkemizdeki sofralarda geleneksel olarak, sağlıklı kırmızı et olarak gösterilen keçi, kuzu, doğal beslenen dana ve koyunların etleri tüketilmektedir.” diyor.
Ayrıca hayvanlarımızın kanı akıtılarak kesilmesi, etlerimizin yemeğe hazırlanması ve pişirme yöntemlerimiz onlardan tamamen başkadır. Türk mutfak kültüründe yahni, etli sebze veya bakliyat yemekleri, fırında pişirme, buğulama, haşlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmaktadır.

İŞLENMİŞ KIRMIZI ETLER NEDEN KANSERE SEBEP OLUYOR?

– Amerika’daki sığır ve domuzların beslenmeleri, kesilmeleri (kan akıtılmaz), etlerinin saklanıp pişirilme ve de tüketilme yöntemleri de tamamen bizim yöntemlerimizden farklıdır.

– Hayvanlar stilbestrol hormonu ile yağlandırılıp, geliştirilmişlerdir.

– Suni yemler ile beslenmişlerdir.

– Kanları akıtılmadan değişik bir yöntemle öldürülürler.

– Asıl kanser nedeni, yaşlı, iri sığır, öküz ve domuzların etleri içinde oluşmuş olan stearik asit ve trans yağlardır

– Mangalda ya da sıvı yağda kızartma sırasında yüksek ısı nedeni ile stearik asitten fazla miktarda trans yağ oluşur ve trans yağlar kırmızı eti zararlı hale sokan temel etkendir.

– Ayrıca pişirme usülleri de farklı olarak etleri iki, üç parmak kalınlığında kesilip, yarım kilo olarak mangalda ya da sıvı yağda kızartılarak yemeğe hazırlanırlar.
Şnitzel haline sokmak, una veya sosa bulayıp kızartmak, lüzumsuz katkı maddeleri kullanmak da kanserojen hale getirmektedir.

NOT: Canan Karatay Hoca görevinin başında videoda görüldüğü gibi… Hocaya verilen cezaya itiraz edilecek, henüz kesinleşmiş olan bir yasak, meslekten men edilme falan yok. Bunu yeniden not edelim! Dün hastanede Hocamızın odasında yapılan röportaj videodaki.)

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar