Şeker Otu Nedir? Stevia Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Şeker Otu Nedir Stevia Bitkisi Faydaları Nelerdir
Paylaş
 

Şeker Otu Nedir? Stevia Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Şeker Otu Nedir? Stevia Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Şeker Otu Nedir? Şeker Otu Bitkisi Paraguay menşeli Stevia isimli bir bitkidir. Yapılan araştırmalar diyabet hastaları için bir umut olduğunu ortaya çıkardı. Şeker otu tohumunu nasıl bulabileceğinizi ve şeker otunun yetiştiriciliğini sizlere anlatacağız. Türkiye’e ise Rize çevresinde deneme amaçlı ekimi başarıyla yapılmıştır.  Dünya’da kullanımı her geçen gün kat kat artan Stevia bitkisi ( şeker otu )’nin şu an 5 milyar dolarlık bir pazarı bulunmakta.

Fabrikasyon işlemlerden geçtikten sonra şekere oranla 300-400 kat daha tatlandırıcı özellik kazanabiliyor. Ancak sıfır kalori ve sıfır proteini içeren Stevia bitkisi  Asrın Bitkisi olarak belirtiliyor.

Stevia bitkisi/ Şeker Otu bitkisi diyabet, hipertansiyon ve obezite tedavisi için mükemmeldir. Ayrıca sigarayı bırakmak için kullanılabilir. Şeker otu, doğal bir tatlandırıcıdır. Dilde ki tat alma hücrelerine %400 tatlıymış gibi hissettirir fakat içinde hiç şeker ihtiva etmez. Bu nedenle diyabet hastaları tarafından yoğun olarak kullanılır.

Sigarayı Bırakmak İçin Şeker Otu Tüketin

Sigarayı bırakmak istiyorsunuz ama kilo almaktan korkuyorsunuz imdadınıza yetişecektir. Şeker otu bitkisinin sigarayı bırakmaya yardımcı özelliği genellikle bilinmez. Nikotin isteğinizi azaltır ve sigarayı bırakmanızda yardımcı olur. Ayrıca kilo almanızı önlemede etkilidir.

Şeker otu nasıl tüketilir? Yapraklarını kurutarak ya da çiğ tüketebilirsiniz. Kurutulmuş yaprakları bir havan yardımı ile toz haline getirip istediğiniz içecek ile kullanabilirsiniz.

Şeker Otu Faydaları (Stevia Bitkisi Faydaları)

  • Şeker otu cildi besler,sıkılaştırır ve kırışıklıkları düzeltir.Cilt bakımı için bir maske olarak da kullanılabilir.
  • Dermatit etkisi sayesinde sivilcelere iyi gelir ve sivilceleri azaltmak için kullanılabilir.
  • Şeker hastalığı(diyabet) tedavisinde yardımcı rol oynar.
  • Yüksek tansiyon hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Kabızlık, depresyon ve asabiyete karşı iyi etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
  • Bağırsak ve mide florasını korur.
  • Asit alkali dengesini sağlar ve korur.
  • Bilinen ve rastlanılan herhangi bir yan etkisi yoktur.

Karabaş Otu ve Kekik Sigara Bırakma Kürü

Şeker Otu’nun Zararları ?

Stevia Bitkisi‘nin yan etkileri çok az olup yapılan araştırmalarda erkeklerde kısırlığa neden olabileceği belirtilmiştir.

Nerede Satılır

2010 yılında Antalya’da ekilerek ülkemizde yetiştiriciliğine başlanmıştır. İlk mahsüller 2012 yılında elde edilmiş ve ülke geneline yayılmaktadır. 2014 yılında Gaziantep İl Tarım Müdürlüğü teşvikiyle Gaziantep yöremizde ekilmiş ve üretilmektedir. Bu bitki Fide ya da tohum şeklinde satılıyor.

Şeker otu fiyatı ne kadar? İnternet üzerinden alışveriş yapabileceğiniz sitelerde 15-20 tohumluk ambalajların fiyatı 5 ile 10 lira arasında değişiyor. Fidesi ise 30 liradan başlayarak artıyor.

Nasıl Yetiştirilir

Öncelikle bilmeniz gereken şey şeker otu bitkisinin çok bakım istememesi ve kolay yetiştirildiğidir. Biz size saksıda yetiştirmek için tarifler vereceğiz.

Bu bitkiyi Tohum alarak yetiştirmek isterseniz her türlü toprakta yetiştirebilirsiniz. İlk olarak ekim yapacağınız saksıyı seçin ve toprağı koyun.Mayıs- Ağustos arasında yetiştiğini unutmayalım. Tohumun üzerine tohumun kalınlığı kadar toprak atınız. 3 gün güneş almayacak bir yere koyun ve 1.gün can suyunu bol verin.

3.günün sonunda bitkinizi sürekli güneş alan değil de günün belirli zamanlarında güneş alan bir yere koyun ve günlük olarak sulayın. Zamanla yeşerdiğini göreceksiniz.

Sağlıcakla Kalınız…

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar