Sigara içtikten 20 dakika sonra vücuda verdiği zarar

Paylaş
 

Sigara içtikten 20 dakika sonra vücuda verdiği zarar öyle büyük ki okuyunca şaşıracaksınız. Sigara baştan sonunu kadar zarar ve kanserle dolu kötü bir alışkanlık.

Her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4000’den fazla kimyasal madde (katran dahil) mevcut. Bunlardan en az 81’inin doğrudan kansere neden olduğu ispatlanmış. Öyle ki akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 90’ının nedeni, sigara!

Ayrıca sigara içenlerde; ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, prostat ve rahim ağzı kanseri riski 30 kat artıyor. Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski ise 10 kat yükseliyor. Bunların yanı sıra, beyin damar hastalıkları ve felç riski de sigara nedeniyle artıyor.Sigara üreme sağlığını da olumsuz etkiliyor.
Örneğin kadınlarda düşük yapma, erken doğum ile infertilite; erkeklerde de infertilite ve erektildisfonksiyona neden olabiliyor. Dolayısıyla sağlıklı yaşamak için sigarayı bırakmak şart. Üstelik bu zararlı alışkanlığınızdan kurtulduktan sadece 20 dakika sonra vücudunuzda olumlu değişimler yaşanmaya başlıyor! Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları UzmanıDr. Pelin Uysal, sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzun verdiği tepkileri anlattı.

Sigara içtikten 20 dakika sonra vücuda verdiği zarar: Nabız normale dönüyor
Normalde nabzımız dakikada 80-100 kez atıyor. Ancak sigara içen kişilerde nabız atım sayısı 100 ve üzeri olabiliyor. Bunun sonucunda da yüksek tansiyon gibi son derece önemli sorunlar gelişebiliyor. Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra ise kan basıncı ile vücut ısısı ve nabıznormale dönüyor. Hipertansiyon hastalarında da tansiyon normal sınırlara yaklaşıyor.

24-72 saat içinde: Baş ağrısı ve halsizlik sorunu azalıyor
Sigara içenlerde, özellikle KOAH hastalarında,kanda fazlakarbonmonoksit gazı birikiyor. Vücut bunu kompanse etmek için de daha fazla kan yapımına ihtiyaç duyuyor. Bunun sonucunda belirli kan hücrelerinde vücudu rahatsız eden bir yükselme oluyor. Bu da baş ağrısı, nefes darlığı, halsizlik ve sersemlikhissi yaratıyor. Sigarayı bıraktığımızda kanda karbonmonoksit gazı hızla azaldığı için bu yakınmalar da hızla azalıp, kayboluyor.

2- 12 hafta sonra: Öksürüğün şiddeti hafifliyor

•Sigarayı bıraktıktan 2-12 hafta sonra, öksürük varsa şiddeti azalıyor ve 3 ay içinde kayboluyor.
•Balgam sorunu 2 haftadayarı yarıya azalıyor.
•Efor kapasitesi artıyor.Bu sayede daha hızlı koşabilir, daha uzun yürüyüşler yapabilir,hareket ettiğinizde nefesiniz darlığı sorunu yaşamazsınız. kadinkahvesi.com
•Soluk alıp vermeniz kolaylaşıyor.
•Koku ve tat alma duyularınız iyileşiyor.
•Bağışıklık sistemi güçlenmeye başlıyor.
•Diş ve parmaklardaki sarı lekeler kayboluyor.
12 ay sonra: Kalp krizi riski yarı yarıya azalıyor
•Kalp krizi geçirme riskiniz ilk günlerden itibaren azalmaya başlıyor. Bir yılın sonunda risk yüzde 50 gibi yüksek bir oranda azalıyor.
•Beyin kanaması ve bacaklardaki damar hastalığı (Buerger )riski yüzde 30-50 oranında düşüyor.
•KOAH ve kronik bronşitgibi solunum yetmezliğine yol açabilen akciğer hastalıklarının ortaya çıkması önleniyor, varsa ilerlemesi duruyor.
5 yıl sonra: Kanser hastalıklarında risk yüzde 50 azalıyor
•Sigara; ağız, gırtlak, yemek borusu ve idrar torbası kanserlerinin oluşmasında en önemli risk faktörü. Sigara bırakıldıktan 5 yıl sonra ağız, gırtlak, yemek borusu ve idrar torbası kanseri riski yüzde 50 oranında azalıyor.
•Sigara akciğer kanserinin birinci nedeni olarak nitelendiriliyor. Özellikle akciğer, kalp, solunum hastalıkları ve beyin-damar hastalıklarında da ilk sıralarda yer alan risk faktörünü oluşturuyor. 5 yıl sonra bu hastalık riski yüzde 50 azalıyor.
10-15 yıl sonra: Felç riski sigara içmeyenlerle aynı düzeye düşüyor
•Felç olma riski hiç sigara içmemiş kişilerle aynı düzeye iniyor.
•Akciğer kanseri, ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası, böbrek ile pankreas kanseri riski azalmaya devam ediyor.
•15.yılda kalp koroner damar hastalığı ve kalp krizi riski hiç içmeyenlerle aynıdüzeye iniyor.

Kaynak: kaddınkahvesi.com

Etiketler: Sigara içtikten 20 dakika sonra vücuda verdiği zarar, sigara, kanser, sigaranın zararları, sağık, gündem

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar