Sahte tereyağlarına dikkat

Paylaş
 

Margarine patates nişastası katıp tereyağ diye sattılar

İzmir’ de, margarine patates nişastası ile tereyağ esansı katarak tereyağ görünümü veren ve halk sağlığını tehdit eden tezgah sahipleri hakkında yasal işlem başlatıldı.

TEREYAĞI YERİNE ‘PATATES NİŞASTASI’

Yapılan incelemeler sonucunda ise ilginç bir durumla karşılaşıldı. Tezgahtaki normal margarine patates nişastası, tereyağ esansı ve tereyağ asidi karıştırılarak tereyağ görünümü verildiği, ürünün sahte ve etiketsiz olarak satıldığı tespit edildi.

‘TÜKETMEYİN’ UYARISI

Laboratuvar sonuçlarının alınması için tezgahtaki ürünler toplanarak yetkili makamlara gönderildi. Tezgah sahipleri ile ilgili yasal işlem başlatıldı. Ekipler, etiketsiz olarak satışa sunulan tereyağlarının nerede ve nasıl üretildiğinin bilinmediğini bu yüzden de sağlığa uygun olmadığını, tüketilmemesi gerektiğini belirtti.

İlçede denetimlerin süreceğini ifade eden yetkililer, “Halk sağlığını tehdit eden, açıkta ve etiketsiz satılan gıdalara yönelik denetimlerimizi taviz vermeden sürdürüyoruz. Daha önce de benzer çalışmalar yaparak, besinlerimizi zararlı hale getirenlere karşı önlemlerimizi almıştık. Tereyağı günlük olarak sürekli tükettiğimiz bir gıda ürünü ve hem üretim şekli hem de satış koşulları sağlık açısından oldukça önemli. Kurallara uymayanlara, halkın sağlığını tehdit edenlere geçit vermeyeceğiz. Denetimlerimiz sürecek” denildi.

margarin-tereyag-satacaklardi

Sahte tereyağı nasıl anlaşılır ?

Terayağında da sahteciliği anlamak için bir takım yöntemler var. Küçük bir Parça tereyağını suda eritin, erirse tereyağdır; eğer erimemişse, parçalara ayrılmışsa muhtemelen margarindir.

Doğal tereyağı, oda sıcaklığında tamamen erimez, yumuşar ancak şeklini muhafaza eder.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar