Küpeler kulak yırtılmasına neden oluyor

Paylaş
 

Küçük yaşta kız çocuklarına takılan küpeler, zararlı olabilir. Uzmanlar, arkadaşlarıyla oyun oynarken küpenin çekilmesi sonucu çocuğun kulak memesinin yırtılabileceğini belirterek aileleri uyardı.

Küçük yaşta takılan küpeye dikkat, küpeler kulak yırtılmasına neden oluyor

Küçük yaşlarda kız çocuklarına küpe ve toka takılması, etek giydirilmesinin sosyal olarak doğru bir hareket olduğunu ancak küpe takıldığı zaman kulaklara verilebilecek zarardaki boyutlarının tahmin edilemediğini belirten Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Ortak, “O yüzden de güzel şık bir aksesuar olarak alınan hediyeler küçük yaşta takıldığı anda küpede olduğu gibi açılan kulak deliğinin zaman içerİsinde büyümesine yine farkına varmadan verdiği zarar dolayısıyla kulak memesinin yırtmasına ve memenin iki parça haline gelmesine sebep oluyor.

İleriki yaşlarda saçını toplaması gerektiği durumlarda kulağındaki deforme dolayısıyla birçok hastamız saçını toplamakta zorlanıyor. Çünkü kulak memesinin yırtık şekilde görünmesi onları çok rahatsız ediyor. Yine uygunsuz takı takarak ağır kulak memesinin taşıyamayacağı boyutta küpe kullanılması da normal olması gereken kulak deliğinin büyümesine ve uzamasına neden oluyor. Böylece takılan küpe de daha aşağıda ve uygunsuz görünüyor” dedi.

Küpeler kulak yırtılmasına neden oluyor1

Kulak memesi yırtıklarının tedavilerini yaptıklarını ifade eden Ortak “Bu şekilde travmatik olarak ortaya çıkan kulak memesi deformelerini de düzelterek kişinin uygun ağırlıkta küpe kullanmasını sağlamış oluyoruz. Burada önemli olan çocukların özellikle karşı tarafa vereceği zararı ölçememesi dolayısıyla küçük yaşta takılan küpelerin arkadaşları tarafından küpenin çekilmesiyle kulaklarda yırtılmalara neden olmaktadır. O yüzden çocukların akılları başlara geldiği yaşlarda kulakların küpe için delinmesi daha doğru görünmektedir.

Küçük yaştaki kız çocuklarına kulaklarında güzel duruyor diye aile fertleri küpe takar. Aslında güzel olmasına rağmen arkadaşlarıyla oynarken hatta kardeşleri bile farkına varmadan küpeyi çekebilir. Çektiği anda da kulak memesi yırtılır. Kulak memesi yırtıldığı zaman da kızlar kulaklarına küpe takamaz, kulakları kötü göründüğü için saçlarını toplayamazlar. Nasıl burnu eğri, kulağı kepçe insan rahatsız oluyorsa kulak memesinin bu şekilde yırtık görünmesi de benzer sıkıntılara neden olur” diye konuştu.

(http://www.posta.com.tr/saglik/HaberDetay/Kupeler-kulak-yirtilmasina-neden-oluyor.htm?ArticleID=306411)

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar