Anne karnında bebeğin cinsiyeti nasıl oluşur?

Paylaş
 

Anne karnında bebeğin cinsiyeti nasıl oluşur?

Bu videoya kadar eminim birçok insan gibi siz de cinsiyet kavramını kız ve erkek olarak farklı sistem gibi düşünüyordunuz fakat durum hiç de öyle değil. Yaklaşık 7 haftalıkken bebeğin iç cinsiyet organları yani testis, yumurtalık gibi kısımlar karın formunda oluşmaya başlar. Kız ve erkek aynı dokulardan üretildiği için genital yapıları da birbirlerine benziyor.

Kız cinsiyet oluşumu

Bacaklar arasında küçük bir tomurcuk ortaya çıkıyor ve bu tomurcuk daha sonra klitoris haline geliyor. Bu tomurcuk formları daha sonra membran labia minör ve vajinal açılış olmak üzere ayrılacak. 22 haftalık olduğunda karından pelvis hareketler yardımı ile yumurtalık tamamen oluşuyor. Ortalama bir ömür boyunca 6 milyon yumurta üretmek için ilk adımlar atılıyor.

Erkek cinsiyet oluşumu

Erkeklerde ise tomurcuk 12 haftalık iken penis şeklini alacak şekilde dışarıya doğru gelişiyor. Dış membran testis evi olacak şekilde kese olarak gelişiyor. 22 haftalık iken karından testisler oluşumunu tamamlar. Bu haliyle olgunlaşmamış sperm üretme yeteneğine sahiptirler. Haftalar geçtikçe testisler keseye doğru ilerler ve doğumdan önce ya da bazen doğumdan sonra testise düşerek yolculuğunu tamamlar.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman anlaşılır

İster kız ister erkek olsun bebeğin cinsiyetini anlamak için  17 haftalık olana kadar beklemelisiniz. 17 haftadan sonra Genital ultrasyon ile cinsiyet ayrımı yapılabilir.

İşte bu okuduklarınız anlatan harika bir animasyon video ile Anne karnında bebeğin cinsiyeti nasıl oluşur sorusunun cevabı.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar