Bebeklerdeki çapaklanmaya dikkat

Paylaş
 

Bebeklerdeki çapaklanmaya dikkat! Uzmanlar genellikle uykudan kaynaklandığı ve doğal bir salgı olduğu düşünülen çapaklar, anneden bebeğe geçen hastalıkların ve enfeksiyonların habercisi olabiliyor şeklinde açıklama yaptı.
Bilhassa yeni doğan bebeklerde çapaklanma probleminin hafife alınmaması gerektiğine dikkat çeken Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Kılıç “Çapaklanma, bebeklerde göz nezlesi ve gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedeniyle olabileceği gibi anneden bebeğe geçen bel soğukluğu hastalığı ve herpes enfeksiyonları başta olmak üzere birçok hastalığın belirtisi de olabilir. Bu nedenle anne babalar bebeklerinin gözlerinde oluşan çapaklanma ve kanlanma gibi problemleri dikkate almalıdır ”diyor.

24 saatte gözün delinmesine sebep olabilir
Genellikle erkekten kadına cinsel yolla bulaşan klamidyal enfeksiyonlarının ve bel soğukluğu hastalığının normal doğum esnasında bebeğe geçebildiğini söyleyen Op. Dr. Tülay Kılıç “Bebeklerde ilk 24 saatte müdahale edilmezse göz delinmesine dahi yol açabilir. Bu nedenle bebeklerin gözlerine doğar doğmaz koruyucu amaçla gümüş nitrat damlatılır” diyor.

Erken teşhis her zaman önemlidir
Teşhis ve tedavide hızlı hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Tülay Kılıç “Bel soğukluğuna bağlı enfeksiyon belirtileri genellikle doğumdan sonraki ilk 48 saatte ortaya çıkarken, diğer enfeksiyonlarda bu süre 5 ila 7 gün arasında olabiliyor. Cinsel yolla bulaşan klamidyal enfeksiyonlarda ise belirti süresi 10 güne, hatta 1 aya kadar uzayabiliyor. Bu sebeple bebeklerin takibinin iyi yapılması ve bebekte doğumsal olarak ortaya çıkan bu enfeksiyonların damlalarla vakit kaybetmeden tedavi edilmesi son derece önemlidir” diyor.

Bu belirtilere dikkat!
Çapaklanmanın haricinde, normal şartlarda bir bebeğin doğumdan itibaren bir yaşına kadar olan sürede mutlaka göz hastalıkları açısından değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Tülay Kılıç “Ancak aileler bebeklerindeki şu belirtilere karşı özellikle dikkatli olmalıdır.

Bebeğin gözünde leke varsa

Göz bebeğinde beyazlık görünüyorsa

Göz kapağı şişik ve kızarıksa

Işıktan aşırı rahatsızlığı varsa

Göz bebeklerinde titreme varsa

Bebek boynunu eğik tutuyorsa

Gözünde devamlı sulanma oluyorsa

Ailede doğumsal katarakt öyküsü bulunuyorsa

Bu tür durumlarda bebeklerin acilen bir göz hastalıkları uzmanına muayene ettirilmeleri gerekir” diyor.

Ağlayan bebeklere kesin çözüm! Ağlayan bebekleri tek dokunuşta susturabilirsiniz. Haberin devamı için tıklayın

Bebeklerde Gaz ve Reflü tedavisi için tıklayın

kaynak: Kadınkakadın

 

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar