Sahte pirinçler tehlike saçıyor!

Çin'den gelen sahte pirinçler tehlike saçıyor!
Paylaş
 

Sahte pirinçler tehlike saçıyor! Çin’den sahte pirinçler bir çok ülkeye yayılmış durumda. DİKKAT!

Tüm dünyayı şoka uğratan skandal Çin’de başladı. İnternet ve sosyal medya üzerinden ucuza satılan pirinçler aslında Çin’de üretilen ve ham maddesi plastik olan pirinç görünümlü zehir. İlk belirlemelere göre Vietnam, Endonezya Hindistan ve diğer Asya ülkelerinde görülen bu sahte pirinçler internet ortamında başka ülkelere de satılıyor.

Canan Karatay tarafından insan vücuduna sağlık açısından sık sık zararlı olduğu hatırlatılan pirinç artık daha da zehirli ve tehlikeli.

Bir kase yediğinizde plastik bir poşet yemiş gibi zararlı olan bu pirinçlerin üretimi ise tehlikenin hangi boyutlarda olduğunu gözler önüne serdi. Sadece bilinen ve güvenirliğini ispatlamış markalar dışında  alınmaması önerilen pirincin internet ve bilinmedik yerlerden kesinlikle alınmaması gerekmektedir. Henüz ülkemizde tespit edilmemiş olması ise işin sevindirici ve rahatlatıcı kısmı.

Uzmanlara göre söz konusu pirinç ile sahte plastikten yapılmış pirinci ayırt etmek neredeyse imkansız. Anlamanın tek yolu piştikten sonra oluşan anormallikler. İlk olarak 2008 yılında ortaya çıkan sahte pirinç vakası, 2010 yılında ise bebek mamaları ve süt ürünlerinde tespit edilmiş. Singapur yetkililerin açıkladığı rakam ise oldukça korkutucu… 300.000 insan ciddi böbrek sorunları yaşamış ve sebebi bu sahte pirinçler…

Bebek mamaları ve besleyici destek süt ürünlerinde de sadece bilinir güvenilir ürünlerin alınması ve fiyatı aşırı ucuz ve dikkat çekici olan ürünlere şüphe ile yaklaşılması gerektiğini söyleyen doktorlar, hiç bir şey sağlığımızdan ucuz olamaz diye de eklemeyi unutmuyor. Lütfen bu haberi paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayınız.

İşte skandalın videosu:

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar