Kanser Değil Gereksiz Kemoterapi Öldürüyor

Kanser Değil Gereksiz Kemoterapi Öldürüyor
Paylaş
 

Kanser Değil Gereksiz Kemoterapi Öldürüyor

Kanser Değil Gereksiz Kemoterapi Öldürüyor : Kemoterapinin zararları, kemoterapi her ne kadar kanser hücrelerine yönelik bir tedavi olsa da vücuttaki faydalı hücreleri de olumsuz etkiler. Kemoterapi nedeni ile en çok zarar gören hücreler hızlı bölünen hücrelerdir. Bu hücreler saçları besleyen hücreler, üremi sistemi ile alakalı olan hücreler, kan hücreleri ve mide-bağırsak hücreleri olarak sıralanabilir. Hızlı bölünen hücrelerde oluşan hasar nedeni ile bazı belirtiler açığa çıkar. Bu belirtiler kişinin durumu, kullanılan ilacın dozu, kullanılan ilacın türü ve ilacın uygulanış şekline göre farklılık gösterebilir. Kemoterapi nedeni ile oluşan bazı yan etkiler basit müdahaleler ile tedavi edilebilirken bazı yan etkilere karşı dikkatli davranılması gerekebilir.

Kanseri önleyen detoks suyu için tıklayın

Kanseri önleyen detoks suyu için tıklayın

Saç Dökülmesi: Kemoterapi nedeni ile saçı besleyen hücreler hasara uğrayabilir. Bu gibi durumlarda saçlarda kırılma, dökülme görülür. Oluşan dökülmenin yoğunluğu kullanılan ilacına bağlı olarak değişim gösterebilir. Saçlarda yaşanan dökülme tedavi başladıktan sonraki 2-3 hafta içinde gerçekleşir. Kemoterapi nedeni ile oluşan dökülme kalıcı bir dökülme değildir. Tedavi tamamlandıktan sonra dökülen saçlar yeniden çıkar. Ancak çıkan saçlar eski saçlara göre daha farklı olabilir. Rengi ya da saç şeklinde farklılıklar gözlemlenir. Saçlar haricinde kaş ya da kirpiklerde de dökülme yaşanabilir.

Kilo Ve İştah Kaybı: Kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlar hasta üzerinde belirgin bir şekilde iştah kaybına yol açabilir. Yaşanan iştahsızlığın boyutuna göre ani kilo kaybı oluşabilir. Bu nedenle kemoterapisi boyunca dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Bedenin dinç kalması sağlanarak tedavi nedeni ile oluşabilecek diğer yan etkilere karşı önlemler alınmalıdır. Kemoterapi tedavisi tamamlandıktan sonra iştah kaybı kendiliğinden ortadan kaybolur.

Kanserin ölümü

Yorgunluk: Yorgunluk diğer şikayetler gibi en çok rastlanan yan etkilerden biridir. Tedavinin etkisi ile konsantrasyon bozukluğu, zihin ve bedensel yorgunluk, güç kaybı yaşanabilir. Kemoterapi nedeni ile yaşanan yorgunluk normal zamanlarda yaşanan yorgunluk ile çok farklı özelliklere sahiptir. Dinlenmek, yeterli uyumak ile ortadan kaybolmaz ve hayat kalitesini ciddi anlamda düşürür.

Kalp Hasarı: Kemoterapi nedeni ile kullanılan ilaçların bazıları kalpte hasara yol açabilir. Önceden kalp problemi olanlar, sigara kullananlar, kan basıncı yüksek olanlar bu yan etkiden daha fazla etkilenebilir. Kalpte ritim bozukluğu, baş dönmesi, nefes darlığı ve öksürük gibi şikayetler oluşabilir.

Ömrü uzatan mucize yiyecek

Sinir Sistemi: Kemoterapi nedeni ile kullanılan ilaçların bir kısmı sinir sistemine zarar verebilir. Sinir sisteminde oluşan hasar bazen başlangıçta bazen ise yıllar sonra ortaya çıkabilir. Sinir sisteminde oluşan hasar nedeni ile bulanık görme, duyma kaybı, kokulara karşı hassasiyet ve ağız kuruması gibi şikayetler açığa çıkabilir.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar