Siyah pirincin faydaları

Paylaş
 

Siyah pirincin faydaları. Son dönemde market raflarında gördüğümüz siyah pirinç özellikle besin değerlerinin yüksek olmasından dolayı oldukça tercih ediliyor. Peki siyah pirincin nasıl faydaları var?İşte beyaz pirinçten kat kat yararlı olan siyah pirinci tüketmek için sebeplerimiz…

Siyah-pirincin-faydaları

Siyah pirincin faydaları

–Siyah pirinç beyazına oranla daha fazla magnezyum içermesi nedeniyle özellikle kemik, sinir dokusu, kasların çalışması ve kalp sağlığı için önemli bir kaynak oluşturuyor. Magnezyum hücrelerin enerji üretiminde de kritik bir rol oynayarak vücudun enerji düzeyini artırıyor, bağışıklık ve sinir sistemini kuvvetlendiriyor.
–Siyah pirinç, besin değeri yüksek, magnezyum ve demir açısından zengin bir lif ve mineral deposudur.
–Siyah pirincin beyaz pirinçten bir diğer bir farkı antioksidan değerinin yüksek olması. Antioksidanlar vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve yaşlanmanın etkilerini azaltıyor.
– Yaşlanma karşıtıdır. yaşlanmanın olumsuz etkilerini engeller, kırışıklıkları azaltır.
–Rengini antosianinler, sianidin, 3-0-beta glukositten alan, aromasını da özellikle asetil pirolinden alan siyah pirinç genetiğiyle oynanmamış bir ürün olduğu bildiriliyor ve tamamen doğal ve katkısız olduğu söyleniyor.
–Özellikle lif ve mineral zenginliği açısından yüksek olan siyah pirinç vejetaryenlerin popüler yemeği olarak kabul ediliyor.
– İçeriğinde şeker miktarı azdır.

Siyah-pirincin-faydaları-1

Siyah Pirinç pilavı nasıl yapılır?

Siyah Pirinç pilavı malzemeleri
1 bardak siyah pirinç,
3 bardak su,
1 kaşık tereyağı,
Çok az tuz

Siyah Pirinç pilavı yapılışı:
Pirinci yıkayın 20 dakika yarım saat suda bekletin. Tencereye yağı koyun pirinci koyun ve kavurun normal pirinç pilavı gibi iyice kavurmanıza gerek yok.. Üzerine 3 bardak suyu ekleyin tuz atın ve kaynamaya bırakın. ağzını kapatın ve kısık ateşte bir yarım saat pişirin normal pirince göre daha uzun süre pişiyor ve normal pirinç gibi suyu çekip pişmiyor.. demlenmeye bırakın. (www.kadinkahvesi.com)

Etiketler: Siyah pirincin faydaları, siyah pirinç, siyah pirinç nasıl yapılır, siyah pirinç ne işe yarar, siyah pirinç neye iyi gelir, siyah pirinç nerede satılır

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar