Kollarınız ve Bacaklarınız Neden Uyuşur

Paylaş
 

Bunun hoş bir his olmadığına şüphe yok. Kollarınız, elleriniz, bacaklarınız ya da ayaklarınız “uyuyakaldıklarında” onları uykularından kaldırmak için ne yapılması gerektiğini bilmek zor olabilir. Bugünkü makalemizde kollarınızın ve bacaklarınızın uyuşmasına nelerin sebep olduğunu öğrenin!

Uyuşukluk ve karıncalanma: Nedir? Ne sebep olur?

Hem uyuşukluk hem de karıncalanma vücudun herhangi bir yerinde birdenbire duyulabilecek olağandışı hislerdir. Ancak çoğumuz uyuşmayı genelde kollarımızda, bacaklarımızda, ellerimizde, parmaklarımızda ve ayaklarımızda hissederiz. Uzuvlarınızda uyuşmaya en sık sebep olan faktörler arasında aşağıdakiler bulunur:

 

 • İster ayakta ister oturuyor olun (örneğin, seyahat ederken ya da çalışırken sandalyede) uzun süreler boyunca aynı pozisyonda kalmak
 • Bir sinirin hasar görmesi – boynunuzda bir sinir hasar görürse, kollarınızda ve ellerinizde uyuşma hissedersiniz; sırtınızın alt kısmında bir sinir hasar görmüşse bu da bacaklarınızı ve ayaklarınızı etkiler.
 • Omur ve periferal sinirlerde baskı
 • Zona enfeksiyonu
 • Kan damarlarının iltihaplanması, damar tıkanıklığı ya da kan pıhtılaşması sebebiyle kan akışının azalması
 • Dengesiz potasyum, kalsiyum veya sodyum seviyeleri
 • B12 vitamin eksikliği
 • Belli ilaçların kullanılması
 • Aşırı alkol tüketimi, tütün ürünlerinin kullanılması veya kurşuna maruz kalma sebebiyle sinirlerde hasar
 • Radyoterapi
 • Böcek ve akçelerin ısırması
 • Kabuklu deniz hayvanlarına alerji
 • Karpal tünel sendromu (bilekte)
 • Diyabet
 • Hipotiroid
 • Felç ya da diğer iskemik ataklar

El ve bacak uyuşmasını gidermek için evde hazırlanan çözümler ve tavsiyeler

Su bacaklarınızı ve ellerinizi “uykudan kaldırmanın” en iyi doğal yollarından biridir.Uyuşmuş bölgeyi 10 dakika boyunca ya da uyuşma hissi kaybolana kadar soğuk su dolu bir kap içinde bekletin.  Bazıları vücudun uyuşan yerini zorla hareket etmeye çalışır. Diğer seçenekler ise şöyle:

Yürüme

Uyuşma hissinin başladığını fark eder etmez odanın içinde kısa bir yürüyüş yapın. Bacaklarınızın birinde spazm yaşıyorsanız birkaç dakikalığına hareket etmeden durmanız gerekebilir, ancak hareket etmek, özellikle de uzun süredir hareket etmeden oturuyorsanız, uyuyan uzuvlarınızı uyandırmanın en etkili yollarından biridir.

3-yürüyüş

Ayak uçlarınızın üzerinde durma

Uyuşmuş bacaklar için bu da başka bir tedavi yöntemidir. Tıpkı bir dansçı gibi ayakucunuzda durun ve ardından topuklarınızı yere doğru indirin. Alt uzuvlarınızdaki dolaşımı uyarmak için bunu 10 kere tekrar edin. Bacaklarınız ve ayaklarınız çok sık uyuşuyorsa bu egzersizi yatmadan önce her akşam tekrarlayın, böylece uyurken uzuvlarınız uyuşmaz.

Demir içeriği zengin gıdaları daha çok tüketin

Demir eksikliği ellerinizde ve bacaklarınızda uyuşmaya sebep olabilir. Beslenmenize mercimek ve pancar eklemek uyuşmanın sıklığını azaltabilir. Daha fazla yumurta, süt, ceviz, bezeyle, fasulye ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketmek de uyuşma hissine iyi gelecektir.

Acı biber kullanarak kompres yapın

Bu da durumunuza yardımcı olacaktır. Bunun için bir düzine acı kırmızı bibere ihtiyacınız olacak. Yüksek ateşte biberleri pişirin ve ardından bir beze bastırın. Bu kompresi uyuşmuş bölgeye uygulayın. Biberlerden gelen ısı acı ve rahatsızlık hissini azaltacaktır. Bu problemi sık sık yaşıyorsanız, önceden böyle bir merhem hazırlayabilir ve uyuşukluk hissi başlar başlamaz merhemi hemen ısıtıp kullanabilirsiniz.

Belli yiyecek ve içeceklerden uzak durun

Akşam yemeği sırasında veya sonrasında kahve veya alkol içmek ya da akşam ağır yemekler tüketmek önerilmemektedir.

Daha sağlıklı bir hayat tarzı edinin

Sigarayı bırakın, yüzme gibi aktivitelerle egzersiz yapın, gerginliği azaltmak için yogagibi rahatlama terapileri uygulayın, aynı oturur veya ayakta pozisyonda çok fazla zaman harcamayın ve daha iyi dolaşım için daha rahat kıyafetler tercih edin.

Masaj ve pozisyonunuzu değiştirmek

Uyuşmanın başladığını hissettiğinizde bölgeye masaj yapmak veya bölgeyi ovalamak iyi gelecektir. Bunu uzuvlarınızın uyuşması ihtimaline karşı her gece yapabilirsiniz.Diğer iyi bir taktik ise sıklıkla pozisyonunuz değiştirmektir. Oturuyorsanız ayağa kalkın, yatıyorsanız oturun, ayaktaysanız oturun gibi… Bacak ve kollarınız siz uykudayken uyuşuyorsa hareket etmeden uzun süre boyunca aynı pozisyonda kalmanız bunun sebebi olabilir. Uyuşmuş bölgeleri yükseltmek için yastık koymayı deneyin.

Uygun bir ayakkabı ve çorap giyin

Nemi emmesi ve uyuşmayı önlemesi için her zaman pamuk veya yünden yapılmış çorapları tercih etmelisiniz. Çoraplarınızı günde üç kez (her 8 saatte bir) değiştirin. Ayakkabılarınız rahat olmalı ve deri ya da kumaştan yapılmalıdır. Ayakkabılarınızın yay desteğinin yeterli olması ya da ayakkabınızın içine destek koymanız çok önemlidir. Yürürken kaymanıza sebep olan yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının ve ayakkabı tabanlarınızın sağlam olmasına özen gösterin.

Duvar veya top egzersizleri yapın

İşten eve geldiğinizde özellikle uyuşma hissediyorsanız ya da bacaklarınız karıncalanmışsa, ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkarın ve sırtınızı duvara dayayın. Parmaklarınızı ve avuçlarınızı duvara dayayın ve dizlerinizi hafifçe bükün. İşyerinizde ise elinize lastik bir top alın ve topu elinizde mümkün olduğunca sıkın. Tam da bu tür bir egzersiz için yapılmış birçok aksesuar bulunmaktadır. Aynı egzersizi lastik topu ayak tabanlarınızla yere doğru iterek de bacaklarınız ve ayaklarınız için yapabilirsiniz.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar