Sağlıklı bir hayat için daha az oturun

Paylaş
 

Sağlıklı bir hayat için daha az oturun

“Uzun süreli oturmanın obezite ve tip 2 diyabet dahil pek çok hastalığa davetiye çıkardığı, sağlık için çok zararlı olduğu konusunda çok sayıda yayın var. İşin ilginç yanı fitseniz ve düzenli egzersiz yapıyor olsanız bile uzun oturmak zararlı. Başka yönlerden sağlıklı bir hayatınız olsa bile bu başlı başına erken ölüm için risk faktörü. Aslında uzun süreli oturmanın ölümcüllüğü sigara içmekle eş değer. Ne kadar az egzersiz yaparsanız oturmanın zararlı etkisi o kadar fazla oluyor. Oturma süreniz uzadıkça anksiyete ve depresyon riski de o kadar artıyor.

12250010_805586839551048_4847223020322325262_n
Bu konuda yapılan bir araştırma da Mayo Clinic Dergisinde yayınlandı. Bu çalışmada ayakta kalma süresiyle obezite ve metabolik sendrom arasındaki ilişkiye egzersizden bağımsız olarak bakılmış. 7.075 sağlıklı, yaşları 20 – 79 yaşları arasında kadın ve erkek incelenmiş. Sonuçlara göre:

– Günde 6 saat veya daha uzun ayakta kalan erkeklerde obezite riski %32 daha düşük.
– Günün yarısını ayakta geçiren erkeklerde obezite görülme olasılığı %59 daha düşük.
– Obezite riski 6 saat ayakta kalan kadınlarda %35, 12 saat ayakta kalanlarda %47, 16 saat ayakta kalanlarda %57 daha düşükmüş.

Bir süre oturduktan sonra ayağa kalkınca vücudumuzda bazı yararlı moleküler olaylar oluyor. Örneğin, ayağa kalktıktan 90 saniye sonra, kan şekeri, trigliseridler ve kolesterolü yöneten kas ve hücresel sistemler aktive oluyor. Bütün bu sistemler aslında vücudunuzun kendi ağırlığını taşımakla aktive oluyor. Bu hücresel mekanizmalar aynı zamanda hücrelere yakıt taşımakla görevli ve bu düzgün işlerse diyabet ve obezite riskiniz ciddi olarak düşer. Moleküler düzeyde insan vücudu aktif olacak şekilde tasarlanmış. Uzun süre hareket etmeyince vücut kendisini durdurarak adeta ölüme hazırlıyor.

Kısacası zaman zaman dinlenme ihtiyacı olsa da dinlenme hareketliliğin arasında olmalı tersi değil. Kronik oturma sırt, boyun ve siyatik ağrıları için de zararlıdır.

Egzersiz, egzersizden başka aktiviteler, günde 10.000 adım atmak ve oturmaktan mümkün olduğunca kaçınmak fit, ağrısız ve uzun bir yaşamın anahtarıdır. Çoğumuz bu anlamda çok hareketsiz yaşamlar sürüyoruz fakat bunu değiştirmek bizim elimizde. O nedenle size yaşamınıza olabildiğince fazla hareket katmanızı öneriyorum. Vücudunuz bu kendisine yaptığınız yatırımı takdir edecek ve sizi ileri yaşlarınızda ağrısız yıllarla ödüllendirecektir.”

Anahtar kelimeler: Sağlıklı bir hayat için daha az oturun, sağlıklı yaşam, sağlık hayat, damar hastalıkları
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar