Elma sirkesinin faydaları

Paylaş
 

Elma sirkesinin faydaları sizi çok şaşırtacak. Birden fazla hastalığa ve soruna iyi gelen elma sirkesi, hastaların umudu oluyor. Hemen hemen her evin mutfağında bulunan ve kolayca elde edilen elma sirkesi sayesinde kendinizi tedavi edebilirsiniz. Bir nevi kendi doktorunuz olacaksınz. Özellikle kilo vermeye yardımcı olmasıyla çok popüler…

Sirke, yemeklerde, salatalarda tatlandırıcı olarak veya salamura gibi koruyucu olarak kullanılan ekşi meyve suyudur. Bu meyve çoğu kez yoğun asitli meyvelerden üzüm veya elma vb. olmaktadır. Bir diğer şekilde anlatılacak olursa ‘sirke’, şarabın, düşük alkollü içkilerin veya şekerli ve nişastalı çözeltilerin mayalanmasıyla meydana gelen, asetik asit içeren sulu çözeltidir. İçeriği sayesinde de bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

İşte Elma sirkesinin faydaları
Ağız kokusunu giderir
Antibakteriyel içeriği ağız kokusuyla savaşır. Ağzınızı günde en az bir kere elma sirkesiyle çalkalayın.

Kilo vermeye yardımcı
Elma sirkesinde bulunan asetik asit açlık hissini ve su kaybını azaltıyor. Elma sirkesi aynı zamanda yağ yakımına yardımcı oluyor. Salatalarınıza iki kaşık ekleyerek elma sirkesini hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Sağlıklı saçlar
Elma sirkesinin faydaları arasında saçlara iyi gelmesi de vardır. Boş bir şampuan kutusuna yarım kaşık elma sirkesi ve bir bardak su koyun. Haftada birkaç kere şampuandan sonra saçlarınızı bu karışımla durulayın.

Hıçkırığı giderir
Hıçkırığın başlıca sebebi olan midedeki asidi dengeler. Elma sirkesiyle gargara yaparak bundan kurtulabilirsiniz.

Boğaz ağrısına iyi gelir
Virüs karşıtı ve antibakteriyel özelliğiyle boğaz ağrısında kullanılır. Elma sirkesiyle gargara yaparak ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Osteoporoz tedavisinde kullanılır
İçerdiği kalsiyum ve minerallerle Osteoporoz riskini azaltır. Daha güçlü kemikler için yemeklerinizde elma sirkesi kullanın.

Elma-sirkesinin-faydaları-1

Gözenekleri ve lekeleri tedavi eder
Elma sirkesini pamuk yardımıyla lekelerinize sürdüğünüzde lekeyi kurutarak iyileşmesini hızlandıracaktır.

Hazımsızlığa iyi gelir
Küçük bir bardak ılık suya bir kaşık bal ve bir kaşık elma sirkesi karıştırıp akşam yemeğinden yarım saat önce için.

Yaşlanma karşıtıdır
Antioksidan özelliği aynı zamanda vücuttaki asit dengesini sağlayarak yaşlanmayı yavaşlatır. Bir sprey kutusuna elma sirkesi koyup sulandırarak yüz temizleyici tonik olarak da kullanabilirsiniz.

Oksit giderici etkiye sahiptir
Doku ve hücrelerimize zarar veren moleküllerle savaşır. Birçok meyve ve sebze gibi elma sirkesi de bir antioksidan kaynağıdır.

Oksit giderici etkiye sahiptir
Doku ve hücrelerimize zarar veren moleküllerle savaşır. Birçok meyve ve sebze gibi elma sirkesi de bir antioksidan kaynağıdır.

Sinüsleri rahatlatır
İçerdiği potasyum ve asetik asitle elma sirkesi tıkanıklığı giderir. Bir bardak suya bir kaşık elma sirkesi karıştırarak için.

Kan şekerini dengeler
Elma sirkesi şekerin kan dolaşımına karışmasını yavaşlatarak kan şekerini dengeler, glikoz seviyesini düşürür. Yatmadan önce iki kaşık almanız yeterli.

Selüliti azaltır
Elma sirkesinin faydaları arasında selülitte vardır. Bir kaşık elma sirkesine iki kaşık yağ ekleyerek selülit olan bölgeye nazikçe masaj yaparak selüliti azaltabilirsiniz.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar