Klimalar zatürre mikrobu taşıyor

Paylaş
 

Klimalar zatürre mikrobu taşıyor, Kış aylarının gelmesiyle birlikte bir den fazla insanın kapalı ortamda bulunmasında hastalıkları beraberinde getiriyor. Özellikle zatürre ve grip gibi hastalıklar daha fazla yaygın oluyor. Geçmeyen öksürük ve ateşe dikkat etmek gerekir. İhmal edip doktora gitmemezlik yapmayın.

Klimalar-zatürre-mikrobu-taşıyor

“12 Kasım Dünya Zatürre Günü” öncesinde Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, zatürre hastalığına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
Ülkemizde her yıl yaklaşık 90 bin kişi zatürre hastalığına yakalanmaktadır. Bu vakalarda doğru tedavi ve bakım sağlanmadığı takdirde ise her yıl 3 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Pnömoni yani zatürre çeşitli mikroplar veya kimyasallar nedeniyle akciğerlerin iltihaplanması ile oluşan bir hastalıktır.

Klimalar zatürre mikrobu taşıyor
İleri yaşlı, kronik bronşit ve kalp yetmezliği gibi kalp solunum yolu hastalığı olan, diyabetli, böbrek yetmezliği olan, bağışıklık yetmezliği bulunan, sigara ve Alkol tüketen kişiler zatürre için risk grubunda olarak adlandırılan kişilerdir. Klima sistemleri, su kaynakları ya da birikintileri de zatürreye yol açan “legionella” adlı bakteriyi barındırabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Geçmeyen öksürük ve ateşe dikkat!

Öksürük, balgam, ateş, göğüs ağrısı, nefes darlığı, titreme, iştah azalması, kan tükürme, baş-vücut-eklem ve karın ağrıları zatürre belirtileri arasında sayılabilir. Bu tür temel belirtiler varsa en kısa sürede doktora başvurulması gerekir. Tanı için akciğer filmi, kan tahlili ve balgam incelemelerinden yararlanılmaktadır.

Sağlıklı beslenin ve sigara içmeyin
Zatürreden korunmada genel sağlık tedbirlerine uyulması çok önemlidir. İyi beslenme bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Sigaradan kesinlikle uzak durulması gereklidir. Özellikle kış aylarında, kapalı kalabalık ortamlarda enfeksiyonların yayılması kolaylaşır. Zatürreye neden olan mikroplar hava yoluyla yayılabileceğinden bu tür yerlerde mümkün olduğunca bulunulmamalı, kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.

Belirtiler görüldüğünde doktora başvurmak önemli
Antibiyotiklerin keşfinden önce hayati tehlike yaratabilen zatürre; günümüzde başarıyla tedavi edilebilmektedir. Başka bir hastalığı bulunmayan, genç ve genel durumu iyi olan hastalarda zatürre ayaktan tedavi edilebilmektedir. Ancak 65 yaşın üzerindekilerin, altta yatan başka hastalığı olanların, solunum yetmezliği bulunanların ya da ağır zatürresi olanların hastanede yatırılarak tedavi edilmeleri uygun olur. Tedaviye başlandıktan sonra genellikle birkaç gün içinde ateş düşer ve kişi kendini daha iyi hissetmeye başlar.

Anahtar kelimeler: Klimalar zatürre mikrobu taşıyor, zatürre, grip, nezle, klima alerjisi, klima hastalıkları, klima çarpması

Kaynak: www.kadinkahvesi.com

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar