Fıstık ezmesi ile Alzheimer hastalığını erken teşhis etmek

Fıstık ezmesi ile Alzheimer hastalığını erken teşhis etmek
Paylaş
 

Fıstık ezmesi ile Alzheimer hastalığını erken teşhis etmek mümkün. Dünyada milyonlarca insan Alzheimer hastalığına yakalanıyor ve her 120 saniyede bir insanın ölümü malesef Alzheimer’dan oluyor. Alzheimer  birkaç yılda ilerleyip durumu kötüye giden bir hastalık olduğu için geçen her gün beyinde ve sinirlerde daha fazla hasara neden olmaktadır.

Alzheimer belirtileri nelerdir

Yön bulamama, ruhsal durum ve davranış değişikliği, gün içinde yaşadığınız karışıklıkların artması, asılsız şüpheler, ciddi hafıza kaybı ve konuşmada güçlük, yutkunma ve yürüme bozukluğu Alzheimer  belirtileri olarak sıralanabilir.

Alzheimer tedavisi

Hastalık için bilinen bir tedabi henüz yoktur fakat erken teşhis ve erken müdahale çoğu zaman uzunömür ve daha iyi bir yaşam kalitesinin anahtarıdır. Alzheimer hastalığı erken safhalarda teşhis etmek , tanı koymak oldukça zordur , örnek vermek gerekirse bir eşyanın yerini unutmak çoğu zaman sizin Alzheimer hastası olduğunuzu göstermez fakat Florida Üniversitesi’nin McKnight Beyin Enstitüsü Koku ve Tat  Merkezi yaptığı uzun araştırmalar sonucunda erken teşhis için fıstık ezmesi testini geliştirdiler.

Klinik çalışanları bir cetvel bir kaşık ve fıstık ezmesi ile Alzheimer hastalığını erken teşhis etmenin yolunu yani milyonlarca insanın daha fazla kaliteli yaşaması için bir yol buldular.

Peki nedir bu fıstık ezmesi testi ? Nasıl çalışıyor?

Çalışmaya Alzheimer hastası olanlar ve risk grubunda olanlar katıldı. Katılımcıların her birine ayrı ayrı gözlerini kapatması istendi ve her seferinde burun deliklerinin birini açmaları istendi. Belli bir uzaklıktan her seferinde fıstık ezmesini burnuna doğru getiren uzmanlar, deneye katılanların fıstık ezmesini bilmelerini bekledi. Alzheimer hastası olanlar sağ burun deliğine kıyasla sol burun deliğinden fıstık ezmesi kokusunu almaları ve fıstık ezmesini tahmin etmekte zorlandılar. Yani Alzheimer hastası olanlarda sol burun deliğinden koku alma bozukluğu tespit edildi. Sağ burun delikleri ise normal çalışıyordu. Alzheimer hastası olanların sağ burun deliğinden fıstık ezmesinin kokusunu alma mesafesi ortalama 20 cm olarak ölçüldü. Fakat sol burun deliklerindeki ortalama ise 10 cm ölçüldü. Burada büyük bir asimetri ve orantı bozukluğu vardı. Uzmanların hepsinde aynı soru işareti belirdi.

Beyne Zarar Veren 10 Tehlikeli Davranış nedir, okumak için tıklayın

Acaba bu bir erken teşhis sebebi olabilir mi. Bu konu üzerine yoğunlaşan uzmanlar insanlık için oldukça etkili bir yöntem keşfettiler. Alzheimer hastalarında yazının başında yazdığımız belirtiler oluşmadan (yürüme bozukluğu, denge kaybı, unutkanlık, vs vs) önce koku almada asimetrik bozukluklar meydana gelebiliyor. Peki neden fıstık ezmesi? Çünkü keskin, tanıdık bir kokusu var. Alzheimer hastası olanlarda hafıza problemi ortaya çıkmadan önce koku alma yeteneklerini kaybederler… Siz de sevdikleriniz için bu yazıyı bir kere sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak Alzheimer hastası riski taşıyanların bilinçlenmesini ve erken teşhis ile daha kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz, bizi takip etmeye devam edin.

Beyin kanaması nedir; belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Tıkla

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar