Dünyanın en pahalı bitkisi safran

Paylaş
 

Yılda sadece 30 kilo üretiliyor, kilosu 20 bin TL!

Dünyanın en pahalı bitkisi safran toplanmaya başlandı. Bu yıl toplam 30 kilo üretim hedeflenen safranın kilosu 20 bin TL.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde de yetiştirilen dünyanın en pahalı bitkilerinden safran bitkisinin hasadı başladı. Ağustosta dikilmeye başlanan ve bu günlerde mor renkli çiçekler açan safranda bu yıl toplam üretim hedefi, 30 kilogram olarak belirlendi. 30 santime kadar uzayan mor renkli, güzel kokulu çiçeklerden binbir güçlükle çıkarılacak safranın taban kilo fiyatı ise tam bir servet: 20 bin TL!

n1vZi_1445857079_1851

41 ÇİFTÇİ 42 DÖNÜMDE ÜRETİYOR

80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebilen safran, Safranbolu’nun köylerinde 41 çiftçi tarafından 42 dönüm alanda üretiliyor.

Karabük Valisi Orhan Alimoğlu’nun verdiği bilgiye göre, ilde 40 dönüm civarında arazide üretim yapılıyor ve bu yıl sadece 27 kilogram ürün bekleniyor. Üretimin artırılması için çeşitli teşvikler veriliyor. Dünyada en çok İran’da üretilen safran, sıcak ve kuru yaz rüzgarlarının estiği yarı kurak iklimlerde yetişiyor.

BU YIL HEDEF 30 KİLOGRAM

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çetin Ayvalık, safranın ilçeleriyle özdeşleştiğini ve Safranbolu’da çok kaliteli safran yetiştirildiğini belirterek, şunları söyledi: “Çiftçilerimize verilen safran soğanı 3 yıllık dönem sonunda yüzde 20 fazlası ile geri alınıp, bu soğanlar yeni üreticilere verilmektedir. Bu sayede üretimde devamlılık sağlanmakta…

Önümüzdeki 5 yıllık süreçte yılda 30 kilogram safran üretebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Beklentimiz bu yıl 30 kilogram safran toplamak.”

B2dxp_1445857026_2377

YILDA YALNIZCA 20-30 KİLO ÜRETİLİYOR

Ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen, dünyada 3 bin 500 yıllık geçmişe sahip olan ve uğruna savaşların yapıldığı safran yılda yalnızca 20 -30 kilogram üretilebiliyor.

TÜRKİYE’DE SAFRANBOLU, DÜNYADA İRAN

Üretimi sırasındaki zahmeti nedeniyle ekim alanı dar olan safran çiçeği, ülkemizde yalnızca Safranbolu ilçesinin bazı köylerinde yetiştiriliyor. Türkiye Tarım Enstitüsünün üretimi için özel bir çalışma yürütmesine karşın dünya safran üretiminin yaklaşık yüzde 90’nını İran gerçekleştiriliyor.

1 KİLO SAFRAN İÇİN 120-180 BİN ÇİÇEK KULLANILIYOR

Safranın pahalı olmasının nedeni zor şartlarda yetişmesi ve çiçeğinin çok küçük bir parçasından elde ediliyor olmasından kaynaklanıyor. Ortalama 120 – 180 bin çiçekten 5 kg safran, bundan da 1 kg kuru ürün alınıyor. Bir kadın işçi saatte 50-60 gram safranı çiçekten ayırabiliyor. Safranın düşük verimi ve yoğun emek istemesi onun dünyanın en pahalı baharatı yapıyor.

KOZMETİK, İLAÇ, GIDA GİBİ ALANLARDA KULLANILIYOR

Bu mucize bitki; boya sanayi, kozmetik sanayi, ilaç sanayi ve gıda sanayi olmak üzere pek çok alanda kullanılıyor.

Safran Çayının Faydaları

Safran çayının ve safran baharatının en sık kullanıldığı alan hafif ve orta dereceli depresyon tedavisidir.

Kalp ve damar sağlığını korur

Kanser tedavisinde kullanılır

Depresyona iyi gelir

Göz sağlığını korur

Sedef hastalığı tedavisinde kullanılır

Enfeksiyon önleyici özelliği vardır

Safran’ın Faydaları

Depresyon: Safranın hafif ve orta dereceli depresyon üzerine etkisi alanında yapılan klinik çalışmalarda bu baharatın özellikle hafif dereceli depresyona iyi geldiği belirlenmiş. 40 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, 6 hafta boyunca günde 30 mg safran tüketen depresyon hastalarının depresyona bağlı belirtilerinde azalma gözlemlenmiş. Aynı araştırmalar, safranın adet öncesi sendromu belirtilerinin hafifletilmesinde de kullanabileceği yönünde sonuçlara sahip.

Kalp ve Damar Sağlığı: Bu konuda yapılan çalışmaların sayısı oldukça yetersiz ancak safran çayının kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde geleneksel olarak kullanıldığı biliniyor. Yapılan az sayıda araştırmaya göre safran antioksidan etkisi ile kan basıncını düşürterek damarların ve kalbin aşırı zorlanmasını engelliyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada ise kandaki kolesterol ve trigliserid düzeylerinde düşme sağladığı gözlemlenmiş.

Kanser: Safran’ın sağlıklı hücre gelişimi ve kanser hastalarında bu hücrelerin sağlığını devam ettirmesi üzerinde etkisi olduğu yönünde bazı araştırmalar mevcut ancak bitkinin hangi bileşeninin bunu sağladığı konusunda kesinleşmiş bir bilgi bulunmuyor. Kanserli hücre oluşumunu yavaşlatmasına dair yapılan çalışmalar “umut verici” olarak kabul edilse de daha pek çok araştırmaya ihtiyaç duyulmakta.

Göz: Yapılan klinik araştırmalarda safran bitkisinin retinaya olan kan akışını arttırıcı özelliği ile retina hasarı, iskemik retinopati ve yaşa bağlı olarak gelişen makula dejenerasyonu tedavisinde kullanılabileceği yönünde sonuçlar elde edilmiş.

Diğer Kullanım Alanları: Safran çayı geleneksel olarak sedef hastalığı tedavisinde kullanılır. Gerçek safranın ağrıyı hafifletici ve enfeksiyonu önleyici özellikleri bulunmaktadır.

Kaynak:http://ekonomi.haber7.com/sektorler/haber/1622561-yilda-sadece-30-kilo-uretiliyor-kilosu-20-bin-tl

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar