Dukan Protein Diyeti Nasıl Yapılır

Paylaş
 

Dukan Protein Diyeti Nasıl Yapılır

Dukan Protein Diyeti aslında bu diyetin en çok konuşulan bölümlerinden biri. Peki Dukan diyetinde Proteine neden özel bir bölüm ayrılmış? Neden haftanın bir günü sadece protein tüketiliyor? Neden Protein Dukan Diyeti için bu kadar önemli? Dukan diyetini aslında diğerlerinden ayıran pek çok önemli etmen var. Örneğin beslenme şeklinizdeki değişiklik ile siz de bedeninizdeki bir çok değişikliği göreceksiniz. Ondan sonra da zayıflamaya başlayacak ve aslında Dukan diyeti ile ne kadar doğru bir karar verdiğinizi anlayacaksınız. Peki neden Dukan diyetini seçmelisiniz? Nedir Dukan diyetini diğerlerinden ayıran diye merak ediyorsanız işte tüm detayları ve Dukan Protein Diyeti…

Dukan diyetine Başlamadan önce neler yapılacak? Dukan protein diyeti nasıl yapılır ?

*Dukan Diyeti Kitabı: “Beş milyon fransız yanılıyor olamaz” gibi iddialı bir kitap, bu diyet nedir, ne değildir ben bir öğrenmeliyim diye en başta bu kitabı okumanız gerekiyor.

*Dukan Test: Dukan testini çözdüğünüzde izlemeniz gereken yol belirleniyor ve yapmanız gerekenleri öğrenip zayıflamaya başlayabiliyorsunuz.

*Dukan Yulaf Kepeği: dukanda ekmek yasak, ne yapacağız, yulaf kepeği diğe birşey varmış ve dukan diyetinde yenilmesi gerekliymiş, bizde yulaf kepeği alıp beslenme listemize ekleyeceğiz.Yulaf kepeği zayıflama hızınızı arttırır,iştah kontrolü sağlar,karbonhidrat eksikliğini takviye eder,sindirimi kolaylaştırır ve değişik tarifler yapmanıza olanak sağlar.

*Dukan Yağsız Saf Proteinler: Piyasada layt ve yağsız ürün satan birsürü marka bulunmakta siz istediğinizi seçmekte özgürsünüz. -yağsız yoğurt -yağsız süt -az yağlı peynir(yağ oranı %2yi geçmeyen lor,çökelek gibi peynir çeşitleri) -yumurta -balık -diğer deniz ürünleri -derisiz tavuk -yağsız kırmızı et -yağsız kıyma -yağsız jambon -sakatatlar(ciğer,dil,dalak)

*Dukan Tatlandırıcılar: Dukan diyetinde şekere yer yok ama tatlandırıcı kullanabilirsiniz. Henüz Türkiyede üretime geçmemiş olan stevia bitkisinden elde edilen tatlandırıcının kalori değeri sıfır ve şekerden üç kat daha tatlı. Doğal olmayan tatlandırıcılar ise günde 4 yemek kaşığı veya 8 tabletle sınırlandırmak öneriliyor.

*Dukan Layt İçecekler: Tüm layt içecekler serbest dukan diyetinde.Meyveli soda, gazoz, kola gibi asitli içeceklerin layt olanlarını serbest tüketebiliyorsunuz.Günde bir tutuyu geçmemeye özen gösterin.

*Dukan Lezzet vericiler: Sirke,hardal,çeşitli baharatlar,turşular serbest dilediğinizce tüketebileceğinizi söylüyor dr dukan

*Dukan Aromalar : Tatlılarda kullanılma üzere Dr.oetker’in aromalarını kullanmanız öneriliyor.

*Dukan Gojı Berry : Kurt üzümü olarak biliyor Türkçesi, kuruyemişçilerde satılan bir ürün haline gelmiş. Dukan diyetinde günde 3 yemek kaşığına kadar yiyebiliyorsunuz.

*Dukan Buğday Kepeği: yulaf kepeği ve buğday kepeği aynı amaçla kullanılabiliyor.

*Dukan Ek Destekler Multi Vitamin: Dukan diyetinde gerektiğin de vitamin alabilirsiniz, herhangi bir multivitamin işinize yarar.

*Dukan Ek Destekler Spırulına: Zayıflamaya yardımcı gıda takviyesidir. Bağışıklık güçlendirmeye yönelik gıda takviyesi Türkiye de bilinen birçok marka bulunuyor.

Dukan protein diyeti nasıl yapılır ve gerçekten işe yarıyor mu?

Dukan diyetinin vadettiği gibi gerçekten hızlı ve kalıcı kilo verdirdiğini kesin olarak öğrenebilmek için öncelikle bu diyeti denemek gerekiyor. Çünkü herkesin metabolizması, sevdiği gıdalar, beslenme şekli ve diyetten beklentisi farklı. Bu nedenle “Dukan diyeti herkes için uygundur” demek pek doğru değil. Örneğin sağlık koşullarınız nedeniyle hayvansal besinler tüketemiyorsanız, herhangi bir nedenle bu tip gıdaları az tüketmeniz gerekiyorsa veya hayvansal gıdalardan uzak bir beslenme şekliniz varsa Dukan diyeti sizin için uygun değil. Çünkü bu diyette toplam 100 adet besine yer veriliyor ve bunların 68 tanesi hayvansal gıdalardan oluşuyor. Vejetaryenler için Dukan diyetini yapmak imkansız değil ancak uzun bir süre sadece soya ve tofu yemek sıkıcı olabilir.

Beslenme uzmanlarının çoğunluğu ve çeşitli sağlık kuruluşları Dukan diyetinin hızlı ve kalıcı kilo vermeyi sağladığını belirtiyor. Örneğin İngiltere Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Ulusal Sağlık Servisi’ne (The National Health Service) göre Dukan diyeti özellikle ilk aşamasında görülen ağız kokusu, ağız kuruluğu, halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi gibi olumsuz etkilerine karşın hızlı kilo vermeyi sağlıyor ve sıkı kuralları olmasına karşın uygulaması oldukça basit.

Dukan Diyetinin Dezavantajları

  • Çok sıkı bir diyet olması ve bir sürü kuralları olan bir diyet olması bazı kişiler için uygulaması zor ve sıkıcı olabilir.
  • Listede 100’e yakın besin bulunsa da aslında bunların çok az bir kısmının marketlerde satılması dezavantaj olabilir.
  • Diyetin başında protein ağırlıklı beslenme nedeniyle ağız kokusu, halsizlik gibi bazı belirtiler yaşanabilir.
  • Tahıl ve besin lifi bakımından zengin sebze, meyvelerin kısıtlı olması özellikle başlangıç aşamasında kabızlık gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.

Sonuç olarak Dukan diyeti kalori kısıtlamalı olmasa da diğer diyetler gibi sıkı kurallara sahip bir diyet programı. Diğer diyetlerde olduğu gibi bu kurallara uyulursa kilo verilebileceğini ve verilen kiloların kalıcı olacağını vadediyor.

Dukan diyetine başlamayı düşünüyorsanız benim tavsiyem diyetin tüm aşamalarını dikkatli bir şekilde inceleyerek, diyette izin verilen gıdalara bakarak bu diyetin sizin için uygun olup olmadığına karar vermeniz. Çünkü gerçekten sıkı kuralları ve çok sınırlı bir beslenme listesi var.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar