Genel Dukan Diyeti Tarifi

Paylaş
 

Genel Dukan Diyeti Tarifi

Dukan Diyeti Nasıl yapılır? Dukan Diyeti Listesinde Neler Var? Dukan Diyeti Tarifleri Nelerdir?Son yıllardaki en başarılı sonuç veren diyetlerden biri olan Dr. Dukan diyeti, uygulama aşamaları nedir? İşte Dukan Diyeti İle ilgili tüm bilinmeyenler.

Dukan Diyeti Tarifi

Son yıllardaki en başarılı sonuç veren diyetlerden biri de Dr. Dukan diyetidir. Protein ağırlıklı olan bu diyet yöntemi hemen sonuç veren ve kalıcı bir yöntemdir. Fransız kadınlarının ince kalmasının sırrı olarak bilinen bu diyet 4 aşamadan oluşmaktadır. Dukan Diyeti diyet yapanları bir diyet yapıyormuş gibi hissettirmeyen 4 aşama. Hedeflenen kilo kaybına en başarılı şekilde ulaştırması insanlar tarafından daha gerçekçi bir yöntem olarak benimsendi.

Dukan Diyeti İlk aşama kısa, hızlı ve hemen sonuç alınan atak aşamasıdır. Bu aşamada diyet çok hızlı kilo kaybı sağlayan 72 çeşit yüksek proteinli besinden oluşmaktadır. Öğünlere bölersek kahvaltı için yumurta, öğle yemeğinde balık ve akşam yemeğinde biftek yenebilir. Diğer gıdalar ise yağsız derisiz tavuk, hindi eti, yağsız jambon, yengeç ve midye gibi deniz ürünleri, yağsız peynir ve yağsız süttür. Bu öğünleri sınırsız baharat, limon, sirke ve soya sosu ile lezzetlendirebilirsiniz. Dukan diyetinde Diyete katkı sağlaması için her gün 2 çorba kaşığı yulaf ve günde en az 2 litre su, şekersiz çay, bitki çayları içebilirsiniz. Ne kadar süre yapacağınıza gelirsek 10-20 kilo arasında bir kilo kaybı hedefleyen kişiler bu diyeti ortalama 5 gün, 10 kilodan az hedefleyenler ortalama 3 gün ve 5 kilodan az hedefler için ise 1 gün yapmaları uygundur.

Dukan Diyeti: İkinci aşama seyir aşamasıdır. Bu aşama gerçek kilo kaybının yaşandığı yöntemdir. Dukan Diyeti Öğünlere Bölündüğünde,

 Dukan Diyeti Listesi;

·         Sabah Kahvaltısında yumurta,
·         Öğle Yemeğinde balık,
·         Akşam yemeğinde biftek yenebilir.

Diğer gıdalar ise yağsız derisiz tavuk, hindi eti, yağsız jambon, yengeç ve midye gibi deniz ürünleri yağsız süt ve yağsız peynir. Dukan Diyet inde bu öğünler; sınırsız limon, baharat, soya sosu ve sirke ile lezzetlendirilebilir.
Dukan Diyet ’inde diyete katkı sağlamak için her gün 2 çorba kaşığı yulaf ve günde en az 2 litre su, şekersiz çay, bitki çayları içilebilir. Dukan Diyeti’ni ne kadar süre yapılacağına gelinirse,
10 ila 20 kilo arasında bir kilo kaybı hedefleyen kişiler, bu diyeti ortalama 5 gün, 10 kilodan az kilo hedefleyen kişiler 3 gün, 5 kilodan az hedefleyenler için ise 1 gün yapmaları uygundur.

DUKAN DİYETİ 2. AŞAMASI

Dukan Diyeti 2. Aşaması seyir aşamasıdır. Bu aşama gerçek kilo kaybının yaşandığı dönemdir. Dukan Diyeti nin bu aşamasında diyette saf protein seçenekleri bulunmaktadır. Dukan Diyeti Protein seçeneği olarak 28 çeşit sebze önerilmektedir. Bu seçeneklerde bazı günler sebze bazı günler protein bazı günler de sırf protein yenir. Dukan Diyet inde Sebze yenilecek günlerde sınırsız sebze yenebilir.

DUKAN DİYETİ 3. AŞAMASI

Dukan diyetinin üçüncü son aşaması konsolidasyon aşamasıdır. Her gün protein ve sebze yenilebilen aşamaya geldiğinizde, biraz meyve, 2 ince dilim tam buğday ekmeği be yağsız peynir yiyebiliyorsunuz. Dukan diyetide bu aşamaya gelebilmenin bir ödülü olarak da hafta da 1 ya da 2 gün karbonhidrat tüketebiliyorsunuz. Haftada 2 öğün ise, kutlama kapsamında ne isterseniz yiyebiliyorsunuz. Yalnız unutmamak gerekir ki Dukan Diyeti’nde Hızlı sonuç almak için iradenizin çok kuvvetli olması gerekir. Bu aşamanın ne kadar süre yapılacağına gelirsek, verilen kilo başına 5 gün konsolidasyon aşaması yapmak gerekmektedir.

DUKAN DİYETİ 4. AŞAMA

Dukan Diyeti: Dördüncü yani son aşama ise istikrar aşamasıdır. Dukan diyetinin bu son aşamasında normalde ne yemekten zevk alıyorsanız hiçbir sınırlama olmadan tüketebiliyorsunuz.   Canınız ne istiyorsa yiyebileceğiniz bu aşama da tek kural haftanın her Perşembe günü sadece protein içerikli besinler yiyorsunuz. Dukan diyetinde son aşamanın bu kadar rahat olması bazılarına saçma gelse de Dukan Diyetindeki 3 aşamayı ve kuralları bozmadan yapan bir kişi zaten hedeflediği kiloyu çoktan vermiş  demektir. Dukan diyetinin son aşamasındaki serbestlik vermiş olduğu kiloyu korumasına yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar