Sağ kol neden uyuşur

Paylaş
 

Sağ kol neden uyuşur? Sağ kolun uyuşmasının sebebi nedir? Bu sorun kolun belli kısımlarında veya tamamında görülebilir. Bunun bir çok nedeni vardır. Bu nedenleri sizler için hazırladık. Unutmayın ki doktor bu nedeni bularak hastaya göre tedavi yöntemi uygular.

Sağ-kol-neden-uyuşur

Sağ kol neden uyuşur?
Uyuşma birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Sinir Sıkışması ve Hasarı:
Kol damarlarında oluşan travmalarda, kol iltihaplandığı zaman, omuzdaki sinir ağlarını zarar gördüğünde veya sinirlerin kolun üst bölümlerine doğru ilerlemesiyle sinir sıkışması ve hasarı görülür. Sinir sıkıştığı zaman hareket halinde kolun üst bölümlerinde uyuşma, Ağrı ve anormal hisler ortaya çıkabilir.

İnme:
Beynin sağ kolu kontrol eden kısmında inme sonucu kolun güçsüzleşmesi, felç ve uyuşma söz konusu olabilir. Yeterli miktarda kan taşınmaması sonucu beyin sinirlerinin zarar görmesi ile beraber bilinç kaybıyla başlayan belirtiler şiddetli baş ağrıları ile devam eder.

Şeker Hastalığı:
Uzun süreli kronik yüksek kan şekeri oranı sinirlerin iltihaplanma riskini meydana getirir. Bu sebeple kolun alt ve üst kısımlarında karıncalanma ve uyuşma hissine neden olur. Kan şekeri oranını kontrol altında tutmak bu belirtiyi önler.

Beslenme Yetersizliği ve Bozukluğu:
Bazı vitaminlerin eksik olması bu uyuşukluğa neden olabilir. Bu vitaminler, B6, B12, B5 ve B6, D, C vitaminlerinin yanı sıra fosfat, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerdir.

Karpal Tünel Sendromu:
Kol orta sinirinin işlevinin bozulması ve tahrip olması durumunda ortaya çıkan karpal tünel sendromu kolda uyuşma, güç kaybı ve ağrıya neden olabilir. Meslek hastalıklarındandır.

Kol uyuşması tedavisi
Doktora başvurarak bu uyuşmanın altında hangi nedenin yattığı öğrenmek önemlidir. Doktor tarafından nedeni bularak hastaya en uygun tedavi yöntemini seçer. Sağ kol uyuşması basit bir rahatsızlık olarak görülürse de doktora danışmak gerekir.

Doktora ne zaman tedavi için görünmek gerekir?
-Orta veya ciddi oranda göğüs ağrısı söz konusuysa
-Sağ kol uyuşması vücut fonksiyonlarıyla veya bağırsak ve mesane sorunları ile ilgiliyse mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.
-Bilinç seviyesinde anormal değişiklik yaşanıyorsa,
-Çift görme sorunu varsa,
-Sürekli baş dönmesi ile birlikte kusma ve mide bulantısı varsa
Uyuşma saatlerce sürüyorsa,
-Solunum problemi varsa,
-Bu uyuşma önceden yaşanılan omurga veya baş problemleri ile ilgiyse,
-İdrara çıkmak sürekli bir hale geliyorsa

Kaynak: www.kadinkahvesi.com

Etiketler: Sağ kol neden uyuşur, uyuşma nedenleri, sağlık, genel sağlık

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar