Nefes darlığına iyi gelen tavsiyeler

Paylaş
 

Nefes darlığına iyi gelen tavsiyeler. Nefes darlığı, birçok yaşamsal tehdidi de beraberinde getiriyor. Solunum, dolaşım ve kalp sistemindeki bozukluklarının yanı sıra astım, bronşit, zatürree, kansızlık, akciğer kanseri, şişmanlık, kalp yetmezliği gibi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilen bu duruma karşı, doğru teşhis ve tedavi hayat kurtarıyor. Uzmanlar, lavanta, fesleğen ve karangil gibi bitkisel karışım-ların da tedavi sürecinde yardımcı olduğunu belirtiyor. Nefes kesen hastalıklar ise şöyle sıralanıyor.

KOAH:
Tehlikeli bir akciğer hastalığı olan KOAH özellikle sigara kullananları tehdit eder. Kronik obstrüktif akciğer hastalığına sahip olan kişiler geceleri uyurken nefes almakta zorlanır.

ASTIM:
Günlük hayatta yaptığınız işler sonrası ani olarak nefesin kesilmesi ve hava şartlarının değişmesi ile beraber görülür. Genelde ıslık ve hışırtı sesinde nefes alıp veren hastaların doktor kontrolünde hava spreyleri kullanmaları gerekebilir.

KALP KRİZİ :
Göğüs ağrısı eşliğinde oluşan nefes darlığında kalp krizi gibi durumlar önemli rol oynar. Bunun yanında kalp yetmezliği olan hastalarda zayıf kalp kası ciğerlerde su birikintilerine neden olur. Yaşam kalitesini düşerüp nefes almayı zorlaştırır.

ZATÜRRE:
İyi bakım gerektiren tehlikeli bir hastalıktır.

PANİK ATAK:
Özellikle kapalı alanda kalma korkusu olan hastalar nefes alamayacaklarını düşünür.Trioid bezlerinde büyüme gibi problemleri olan hastalar da nefes almakta zorluk çeker.

REFLÜ:
Hazır gıda tüketiminin artması ile birlikte reflü beraberinde nefes alamama, boğazda yanma ve yediğiniz fazla besinlerin geri gelmesi ile ortaya çıkar.

YARDIMCI YÖNTEMLER
LAVANTA:
1’er kaşık ebegümeci çiçeği, lavanta çiçeği, devetabanı yaprağı ve civanperçemi robotta çekilir ve 1 fincan kaynar suda kaynatılır. Bu karışım günde 2 kez içilmelidir.

FESLEĞEN:
Bir çay fincanı sıcak suya ince kıyılan fesleğen atılır günde 2 defa içilir. İçine 1 kaşık bal ilave ederseniz etkisi kuvvetlenir.

KARANFİL:
Yarım çay bardağı ısırgan tohumu, keten tohumu, anason tohumu ve toz karanfilikarıştırın. İçine bal ekleyip macun haline getirin. 2 gün sabahları 1 kaşık yiyin.

HAVUÇ:
4-5 tane havucun rendelenerek suyu sıkılır ve içine yarım bardak kaynatılmış süt, bir çay kaşığı bal eklenerek günde 3 defa içilir.

SARIMSAK:
1.5 litre suda 1 adet sarımsak, bir çorba kaşığı lavanta, gelincik çiçeği, kekik, maydanoz, nane ve dereotu beraber kaynatılır. Sabah 1 fincan aç karnına içilir.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar