Çocuklarda 3 yaş önemi

Paylaş
 

Çocuklarda 3 yaş önemi! Ailelerin bir çoğunun yaptığı hatalardan bir tanesi de çocuklarının büyüdüğüne inanmamaları. Bu hatalı bir davranıştır. Çocuk gelişimi için büyük bir engeldir. Özellikle bazı ailelerde çocuk 6-7 yaşına kadar bebek gibi bakılır. Bu çocuğa yapılacak en büyük kötülüklerden bir tanesidir. Uzmanlar Çocuklarda 3 yaş önemi hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda-3-yaş-önemi

Çocuklarda 3 yaş önemi!
Ailelerin eğitime önem verirken yaptığı yanlış yönlendirmelerin kötü sonuçlar doğurabileceğini ifade eden uzmanlar, 3 yaş öncesi ve sonrası eğitime dikkat çekti. 3 yaş civarındaki çocukların artık tuvalet eğitimi almış, biberondan ve sütten kesilmiş olmaları durumunda anaokulu ya da okul öncesi kurumlara gidebileceğini belirttiler.
Önemli olan çocuğun kendi ev ortamında düzenli bakımını yapan kişilerle ilk üç yılını geçirip sonra okul ortamına yönlendirilmesidir. Yine diğer önemli bir konu çocuğun sosyalleşme ihtiyacı üç yaş civarında oluşur. Anne, baba ve çocuk üçgeninden oluşan sosyalleşme üç yaş sonrasında çocuğa yeterli gelmez ve çocuk akran ilişkilerine ihtiyaç duyar” dedi.

Çocuğunuzu okula hazırlarken orada karşılaşacağı gerçeklerden söz edin. Ona okula ne zaman gideceğini, okulda neler yapacağını, eve ne zaman ve nasıl döneceğini söylemeniz gerekir. Okulun çok güzel bir yer olduğu, çok eğleneceği ve tanışmak için bekleyen arkadaşları olduğu gibi bilgiler çocuğun beklentilerini artırabilir. Bu, hayal kırıklığı yaşamasına sebep olur” diye konuştu

Çocuk ve aile birliği çok önemli

Basılgan, “Okulun ilk günü anne ile geçirmesi ya da çocuğun alışma süreci tamamlanana kadar aşamalı okulda kalış gerekli olabilir. Çocuk bu aşamayı başarı ile kontrol altına alırsa çocuğun kendine güveni artacaktır. Çocuklar okula gitmeyi ‘evden atılma’ olarak görebilirler, eve yeni katılan bir kardeşin ebeveynin tüm ilgi ve şefkatini alacağını düşünür. Bazen öğretmeni ilgisiz bulabilir.
Bazen sınıfta korku salan afacan bir çocuğun varlığı da endişe oluşturabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa, yapılması gereken en önemli şey onunla okulda birlikte kalmaktır. Anne babalar hastalık durumunda çocuğu okula göndermek konusunda kararsız kalabilirler.
Hangi şartlarda evde kalınabileceğini çocuk bilmelidir. Bunlardan biri doktor muayenesidir. Diğeri ise, çocuk sık şikayet ediyorsa evde kalmanın çıkış yolu olmadığını bilmesi gerekir” dedi.

Kaynak: www.kadinkahvesi.com

Anahtar kelimeler:Çocuklarda 3 yaş önemi, çocuk, anne çocuk, çocuk bakımı, 3 yaş önemi, çocuk bakımı, anne ve çocuk

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar