7 renk, 7 işaret: Dilinizin Rengi Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor

Paylaş
 

7 renk, 7 işaret: Dilinizin Rengi Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor

Kendimizi ifade etmede en çok kullandığımız araç dilimizdir. Hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa anlaşırlar. Bedenimizin içinde neler olup bittiğini de yine bize dilimiz söylüyor. Çıkardığımız her sesi kıvrımlarıyla sözlere döken dilimiz, rengi değiştiğinde de sağlığımız hakkında önemli mesajlar veriyor.

“Dilinizin rengindeki küçük değişiklikler kahve veya şaraptan olabilir ancak genelde bu tür değişimler vitamin eksikliği, enfeksiyon, kansızlık ya da mide ekşimesi gibi hastalıkların işaretidir.” diyor The Huffington Post.

1. Öncelikle normal dil renginin nasıl olması gerektiğini öğrenelim:

Pembe, pürüzsüz ve temiz bir görünüme sahiptir. Organizmamızın sağlıklı bir şekilde işlediğini gösterir.

2. Dilinizin parlak kırmızı renkte olması B12 eksikliğinin işaretidir.

Eğer dilinizin doğal pembe rengi parlak kırmızıya dönüştüyse bu, B12 vitamini eksikliğini gösteriyor olabilir. B12 vitamini organizmanızı besleyen kırmızı kan hücreleri için gereklidir; eksikliği nörolojik problemlere ve unutkanlığa yol açabilir. Bu nedenle kesinlikle B vitamininden zengin kırmızı et, ton balığı, somon balığı ve süt ürünlerinin günlük ihtiyacı karşılayacak miktarlarda tüketilmesi önerilir.

3. Dilinizin beyaz renkte olması mantar hastalığı işaretidir.

Dilinizin renginin beyaza dönüşmesi Candida gibi bir mantar hastalığı veya oto immün hastalığı olan vitiligo belirtisi olabilir. Vitiligo eller, ayaklar, yüz ve dilde görülen bir pigment eksikliğidir. Candida Mantar enfeksiyonu ise genellikle uzun süre antibiyotik kullanımının sonucu olarak ortaya çıkar, ayrıca bağışıklık sisteminizin zayıflamasından da kaynaklanabilir.

4. Dilinizin sarı renkte olması enfeksiyon işaretidir.

Diliniz genelde kahve gibi içeceklerden dolayı sık sık sararabilir ancak bu durum aynı zamanda hijyen eksikliğinden veya mide ekşimesinden de olabilir. Sarı renk organizmanızda bir enfeksiyon olduğuna da işaret edebilir.

6. Dilinizin soluk renkte olması kansızlık işaretidir.

Genelde şok veya uzun süreli diyet programları sırasında dilin rengi solgun olabilir; ki bu da kan yapmak için ihtiyacımız olan besinlerden yoksun kaldığımızı gösterir.

7. Dilinizin koyu renge bürünmesi kan dolaşımı bozukluğu işaretidir.

Dilinizin koyu mor renge dönüşmesi kan dolaşımı bozukluğu ve yüksek kolesterol işareti olabilir. Genelde yetersiz beslenme, egzersiz yapmama ve bozuk dolaşım sonucu oluşan koyu mor renk ayrıca, depresyon ve enerji eksikliğinde de görülebilir.

Not: Bu makale, bilgi vermek amaçlı hazırlanmıştır. Bir hastalığı doğrudan tedavi edici mahiyeti yoktur. Herhangi bir sağlık sorununuzda, bir ilaç, tedavi ya da desteğe başvurmadan önce uzmanınıza danışmanız önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar