Bu dövme hayat kurtarıyor

Paylaş
 

Şanlıurfa’da bir dövmeci, alzheimer hastalarının koluna kimlik ve telefon numaralarını ücret almadan işleyerek kaybolduklarında ailelerine kolayca ulaşılmasına katkı sunuyor.

Şanlıurfa’da bir kadın dövmeci, alzheimer hastalarının koluna yaptığı ücretsiz dövme sayesinde kaybolduklarında kısa sürede bulunmalarını sağlıyor.

Yaklaşık 10 yıldır kentte dövmecilik yapan Berna Dalavari, film ve gazetelerden esinlenerek unutkanlık hastalığı olan alzheimer hastalarının koluna telefon veya TC kimlik numaralarını işliyor. Böylece kollarındaki dövme sayesinde kaybolan kişilerin kısa sürede yakınlarıyla iletişime geçiliyor.

Dalavari, yaptığı açıklamada, bir yakınına yaptığı dövmeyle bu hizmete başladığını daha sonra kentteki tüm hastalara aynı hizmeti ücretsiz vermeye devam ettiğini söyledi. Bu dövme hayat kurtarıyor diye de ekliyor.

Dövmenin altına su geçtiği için abdest sorunu taşımadığına da değinen Dalavari, bunun da hastalar için ayrı bir önemi olduğunu ifade etti.

Şu ana kadar 11 alzheimer hastasına dövme yaptığını belirten Dalavari, şöyle konuştu:

“Kollarına isim, adres, telefon numarası yazıyorum. Kaybolduklarında ailelerine ulaşılması kolay olsun diye. Bunu ücretsiz yapmamdaki en büyük etken çok fazla bu rahatsızlığı olan insan var. Bazılarının maddi durumu da iyi değil onun için kimseden bir şey talep etmiyorum. Bunun bizim üzerimize düşen insanlık görevi olduğunu düşünüyorum. Elimden geldiği kadar onlara ücretsiz destek veriyorum.”

Dalavari, kaybolan bir alzheimer hastasının yaptığı dövme sayesinde bulunduğunu anlattı.

“Evimizin yolunu buluyoruz”

Koluna dövme yaptıran ve ismini vermek istemeyen bir hasta da bazen şuurunu kaybettiğini bu nedenle dövmenin kendisi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Kaybolması halinde polis ve çevredekilerin yardımı sayesinde evini bulabildiğini anlatan kişi, “Benzer rahatsızlığı olan kardeşlerim ve arkadaşlarım var. Bu yüzden böyle bir yönteme başvurdum. Kaybolduğumuzda veya sıkıntı yaşamaya başladığımızda sağ olsun sahip çıkanlarımız oluyor, bu sayede evimizin yolunu buluyoruz. Polis ve halktan insanlar yardımcı oluyor” diye konuştu.

İşte Bu dövme hayat kurtarıyor videosu ve o hayırsever vatandaşın anlattıkları

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar