Böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer

Paylaş
 

Böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer? Böbrek hastalıklarından nasıl korunuruz. Böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer ve bunun için ne gibi önlemler almalıyız. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı tüm bu soruları yanıtlıyor.

Özellikle ülkemiz de yaygın olan böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonu sosyal hayatı olumsuz yönde etkilemekte. Ofis işi ve sürekli ayakta durarak çalışan işçilerde daha sık görülmektedir. Bunun nedeni ise çok uzun süre oturur vaziyette veya ayakta durursanız yer çekiminden ötürü vücudunuzun belirli yerlerinde (ayaklar, bacaklar) sıvı birikmesi olur. Biriken sıvı vücudumuzun daha fazla su tutmasını sağlar. Buda artirit, böbrek hastalığı, kalp hastalığı, akciğer hastalığı da ödeme neden olan hastalıklardır.

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı “Ödem hem diyet ve yaşam tarzı değişikliğiyle tedavi edilebilir hem de diüretikleri (idrar çıkışını arttıran maddeler) içeren reçete ile yazılmış ilaçlar ile giderilebilir.” Diye konuştu.

Böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer?
Şebnem Kandıralı “Günde en az 8-10 bardak kadar su içerek vücudun hidrate olmasını sağlayın bu sayede idrara çıkış artmış olacaktır. Tuz alımını en aza indirin. Fast food, konserve gıdalar ve dondurulmuş gıdaların tüketimini bitirin yada sınırlandırın. Beyaz ekmek, makarna ve şeker gibi işlenmiş besinlerden kesinlikle uzak durun. Alkol ve sigara kesinlikle kullanmayın. Zaten alkol ve sigara kanserin bir numaralı dostudur. Zeytinyağ gibi sağlıklı pişirme yağları kullanın. Kurabiye, kekler, krakerler gibi unlu mamüller, patates kızartması, soğan halkası, işlenmiş ürünler vb. trans yağ içeren besinlerden tercih etmeyin. Mümkünse sevdiklerinizin de hayatından çıkarın. Şeklinde açıklamada bulundu.

Böbrek taşını yok eden muhteşem karışım haberi için tıklayın

Ayrıca bunların üzerine ekleyerek “Günde en az 30 dakikalık bir yürüş yapılmalı. Her ne olursa olsun hafif bir tempo da en az 30 dakikalık yürüyüş yapılmalı. Fırsat buldukça egzersiz ve spor da yapılmadı. Özellikle enginar , salatalık , soğan ve sarımsak kükürt ve silisyumdan zengindirler . Bu maddeler böbrek taşlarının önlenmesine fayda sağlar ve sindirime yardımcı olurlar. Daha az kırmızı et daha fazla yağsız et tercih edin, protein alımı için soğuk su balıkları, tofu (soya, alerjiniz yoksa) veya baklagilleri tercih edin. Yaban mersini, kiraz, domates, kabak, dolmalık biber gibi antioksidan zengini besinler yiyin. Maydonoz ve rezene hem güçlü birer diüretik hem de potasyumdan zengindirler.

Ödem atıcı tarif:
2 su bardağı maydanoz, 2 sb salatalık, 3 yemek kaşığı limon suyu, 1 adet elma, 1 adet kereviz sapı, ¼ çay kaşığı zencefil, 2 su bardağı maden suyu. Tüm malzemeleri blendirden iyice karışıncaya kadar geçirin. 1-2 bardak kadar gün içinde için.”

Böbrek temizleyen doğal içecekler haberi için tıklayın

 

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar