Ayak Kokusunu Önlemenin 13 Yolu

Paylaş
 

Ayaklarımız Neden Kokar? Kokan ayaklara karşı neler yapılabilir… İşte Size Ayak Kokusunu engellemenin yöntemleri…

Ayakların kokmasının başlıca nedeni ter ile beslenen bakterilerdir. Bu bakteriler yüzünden ayaklarımız kötü kokar.

Sizi rahatsız eden ayak kokusundan birkaç yöntemle kurtulabilirsiniz.

Ayak Kokusunu Önlemenin 13 Yolu

1- Ayaklarınızı havalandırın ve kuru tutun: ayak kokusunun en yaygın nedenidir. Ayaklarınızı düzenli olarak havalandırmalısınız.
2- Nem tutmayan çoraplar giyin: bunun için özellikle tasarlanmış çoraplar vardır. Ayaklarınızı havalandırma fırsatınız olmuyorsa bu çoraplardan almanız mantıklı olacaktır.
3- Tuzla yıkayın: tuz cildinizi kurutacağından sadece ayaklarınızı tuzlu su ile yıkayabilirsiniz. Tuzlu su ayaklarınızın nemini azaltacağından kokmasını da önler.
4- Sirkeyle yıkayın: ayaklarınızı haftada bir kere sirke ile yıkamak ayak kokusunu önleyecektir.
5- Çayla yıkayın: yeşil ya da siyah çayla ayaklarınızı yıkamak iyi gelecektir.
6- Ayaklarınızı ovalayın: zencefil, turp, limon ile ayaklarınızı ovmak kokuyu azaltacaktır. Etkili bir çözüm yöntemidir.
7- Ayakkabılarınızı kurulayın: ayakkabılarınızı giymeden önce mutlaka havalandırın, kurumasını sağlayın.
8- Hava geçiren ayakkabılar tercih edin: bu tür ayakkabılar tercih ederek kokuyu azaltabilirsiniz.
9- Ayakkabılarınızı sürekli değiştirin: aynı ayakkabıyı devamlı giymek bu problemi kökleştirir.
10- Çorapla ayakkabı giyin: çorapsız ayakkabı giymek teri tutmalarına yol açar ve bu da ayakkabının kokusunun artmasına sebep olur.
11- Ayak deodorantı kullanın: marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bu ürün ayak kokunuzun geçmesini sağlar.
12- Deodorat kullanın: koltuk altına sürdüğümüz deodorantı ayaklarınıza da sürerseniz koku azalır.
13- Ayakkabınıza deodorant sıkın: ayrıca ayakkabılarınız için deodorant vardır. Bu tür ürünler kokunun engellenmesine yardımcı olur.

Ayrıca ayak kokusunu önlemek için ayakkabınızın içine karanfil ya da sedir tozu dökerek ayak kokusunu önleyebilir, aynı zamanda ayakkabınızın içerisindeki kokuyu emmesini sağlayabilirsiniz.

Karanfilin Sağlığa Faydaları

Karanfilin bilinen en önemli faydası diş ağrıları karşısında çok keskin olması ve çok kısa zamanda diş ağrısını geçirmesidir. Belki de bu yüzden diş macunlarında kullanılmaktadır. Bunun dışında çok etkili bir antioksidan özelliğinin olması kanserden, solunum yolları hastalıklarına, saçlardan, tırnaklara kadar çok geniş bir alanda sağlığımızı korumak için hizmet etmektedir.

Karanfil Diş Ağrılarını Giderir: Karanfil, diş macunu sektöründe çok yaygın olarak kullanılan bir bitki türüdür. Karanfilin diş ağrılarına çok iyi geldiği çok eskilerden bilinir. Eğer çok acı verici diş ağrısı çekiyorsanız bir karanfili ağrıyan kısma koyabilirsiniz. Veyahut da karanfil yağından çok az bir miktar pamuğa dökerek ağrıyan dişin üzerine koyabilirsiniz. Çok kısa bir sürede ağrıyı geçireceğini göreceksiniz.

Karanfil Bulantı ve Kusmalara Karşı İyi Gelir: Karanfil yağı ağızdan alındığında bulantı ve kusmalara karşı çok etkili olduğu söylenmektedir. Özellikle sabah kusmaları için iyi bir çözüm olabilir. Dikkat: Yazının ilerleyen kısımlarında daha detaylı olarak açıklayacağımız nedenlerden dolayı ağızdan karanfil yağı alınmasını kesinlikle önermiyoruz. Ağızdan karanfil yağı almak yerine karanfil tozunun hurma veya bal ile karıştırılarak alınmasını daha uygun buluyoruz. Veya karanfillerden bir çay yaparak içilmesini öneriyoruz. Mümkün olduğu kadar ağızdan karanfil yağı alınmasına karşıyız.

Öksürük ve Kötü Nefes Kokusunu Giderir: Karanfil öksürük ve kötü nefes kokusuna karşı da etkilidir. Yemeklere eklenerek tüketilmesi keskin kokusunu bir nebze azaltabilir. Rahatsız edici ve öz güvene çok zarar veren nefes kokusu veya diş çürüklerinden dolayı oluşan ağız kokularına karşı etkilidir. Bunun için günlük olarak ara ara ağzınıza 1 tane karanfil koymanız yeterli olacaktır.

Karanfil Sinüzite İyi Gelir: Sinüzit sorunu olanlar için özellikle kış aylarında sinüzitin verdiği baş ağrılarından dolayı hayat zehir olur. Birçok uzman sinüzitleri temizleyici özelliğinin olduğunu söylemektedir. Bunun için karanfil tozunun burundan çekilmesini önermektedirler.  Fakat bunu yaparken dikkat edilmesi gerekir çünkü karanfil tozu da en az karanfil kadar etkilidir.

Karanfil Şişkinliği Giderir: Karanfil su ile karıştırılarak veya çay olarak hazırlanıp içilebilir. Bu şekilde bağırsaklarda karın bölgesinde meydana gelen şişkinlik şikayetlerine önemli ölçüde çözüm üretir ve rahatsızlığı giderir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir: Soğuk algınlığına karşı karanfil yağını incelterek bal karıştırıp içmenin faydalı olduğunu söylenir. Bunun için ılık suya bir miktar karanfil yağı karıştırılır ve bu karışıma da bir miktar bal eklenir ve bu şekilde tüketilir. Günde 2 veya 3 kere içmek öksürüğün etkisini azaltır veya tamamen geçirir.

Yorgunluğu Giderir: Karanfilin yorgunluğu giderici özelliği vardır. Özellikle kokusu sinir siteminde etkileyici rol oynamaktadır. Yorgunluktan kaynaklanan olumsuz düşüncelerden sizi uzaklaştırır ve dolaylı olarak ruh sağlığımıza da olumlu yönde etki eder.

Karanfil Strese Karşı İyi Gelir: Karanfil, meydana gelen gevşeme ve rahatlamalar stresi de aynı zamanda azaltır.. Bir aromalı çaya  nane ve karanfil katarak tüketmeniz stresle mücadele açısından bünyenize inanılmazbir katkı sağlar.

Deri İçin Karanfil Çok Faydalıdır: Karanfil tozunun deriye birçok faydası vardır ama genelde karanfil yağı kullanılmaktadır. Fakat deriye çok fazla mikarda karanfil yağı uygulamak zararlı olabilir. Karanfil yağı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır ama kullanılmadan önce mutlaka dozajı düşürülmelidir.

Karanfil Akneleri Giderir: Özellikle karanfil yağının akne tedavisi için çok etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Karanfil yağı, etkilenen bölgeye topikal olarak uygulanır. Genelde el ve yüz kısmına uygulandığında kremlerle inceltilir. Cilde uygulandığında ise karıncalanma hissi verir. Karanfil yağının antibiyotik özelliği ile aknelerin oluşma nedenleri ortadan kalkmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar