Turna yemişinin faydaları

Paylaş
 

Turna yemişinin faydaları nelerdir? Turna yemişi hangi hastalıklara iyi geliyor? Tüm bu soruların cevaplarının sizler için bir araya getirdik. İşte Turna yemişinin faydaları.

Turna yemişinin faydaları

Fransa’da, 5 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen Uluslararası Polifenol ve sağlık Konferansı’nda Gündem maddelerinden biri de turna yemişi tüketiminin antibiyotik kullanımını azaltabileceğiydi. Yeni yapılan araştırmalar, Türkiye’de cranberry olarak da bilinen turna yemişinin vücutta oluşan antibiyotik bağışıklığına ve oksidatif strese karşı faydalı olabileceğini gösteriyor.

İdrar yolu enfeksiyonlarının bu denli yaygınlığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün de dünyadaki en ciddi halk sağlığı sorunları arasında sıraladığı antibiyotik bağışıklığının sebeplerinden biri. Hastalığa sıkça rastlanması, bugün piyasada bulunan ilaçların yetersiz kalmasına sebep oluyor. Yapılan araştırmalar, turna yemişinin semptomatik idrar yolu enfeksiyonlarını azaltabileceğini gösteriyor.

Turna yemişi hakkında:
Türkiye’de sıklıkla yaban mersiniyle karıştırılan ‘turna yemişi’, Cranberry’nin (Latince adıyla Vaccinium Macrocarpon) Türk dilindeki karşılığıdır. Besin değeri yüksek olan kurutulmuş turna yemişi hem kuruyemiş olarak tüketilebilir hem de salata, ekmek ve tatlı gibi yemeklerde de kullanılabilir.
50 senelik bilimsel araştırmalar, turna yemişinin sistite karşı faydalarını göstermektedir. Proanthocyanidin gibi çok kuvvetli antioksidanlar içeren turna yemişi, zararlı bakterilerin vücutta kalmasını önlemektedir. Yeni yapılan araştırmalar turna yemişinin içindeki polifenol antioksidanların kan dolaşımına, tansiyona ve kalp sağlığına da faydası olduğunu göstermektedir.
Turna yemişinin gram başı antioksidan kapasitesi diğer meyvelere göre çok yüksektir;

Antioksidan kapasitesi/g:
Turna yemişi (cranberry): %94.56
Yaban mersini: %62.20
Böğürtlen: %58.48
Elma: %42.75
Çilek: %35.77

Anahtar kelimeler: Turna yemişinin faydaları, sağlık, genel sağlık, turna yemişi nedir, turna yemişi neye iyi gelir

Vücuttaki enfeksiyonu ve parazitleri öldüren en güçlü doğal antibiyotik

ALTERNATİF HABER – 2-

Doğal antibiyotik nasıl yapılır

Özellikle soğuk algınlığı ve grip için birebirdir. Artık dolaplarınızdaki antibiyotik ilaçları çöpe atabilirsiniz. DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar