Ses kısıklığına iyi gelen besinler

Paylaş
 

Ses kısıklığına iyi gelen besinler! Sesiniz kısıldığı zaman kendi imkanlarınızla çabucak iyileştirebilirsiniz. Bunu yapmanız için tek gereken şey önereceğimiz besinleri tüketmek..

Ses-kısıklığına-iyi-gelen-besinler

Sesin kısılma nedenleri…
. Bağırmak
. Alkol kullanmak
. Sigara tüketmek
. Aşırı konuşmak
. Kirli havaya maruz kalmak
. Gırtlak iltihaplanması olarak bilinen larenjitin ses tellerine baskı uygulaması ve hafifte olsa zarar vermesi
. Tellerdeki titreşim aksaklığı
. Boyun ve göğüs cerrahisinden kaynaklı laringealde ki yani gırtlakta ki sinir yaralanmaları
. Ses tellerine gelen sinirlerin fonksiyon dışı kalması nedeniyle ortaya çıkan ses teli felci
. Gırtlak kanseri
Ses kısıklığına iyi gelen besinler!

Bal:
Ses kısıklığına faydalı olan diğer bir besin baldır. Doğal antibiyotik olan bal ses ile ilgili hastalıkların iyileştirilmesinde de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Boğazı nemli tutmak için ve mikropları öldürmek için bir kaşık bal yemek faydalıdır. Bunun dışında diğer bir seçenek karabibere bal karıştırarak tüketmek olabilir.

Elma Sirkesi:
Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı için elma sirkesi iyi bir alternatif olabilir. Bunun yanında antimikrobiyal özelliklerinden dolayı boğazda meydana gelen enfeksiyon sonucu oluşan ses kısıklığını iyileştirir. Bir bardak suda 1 şeker kaşığı doğal elma sirkesini karıştırın ve için. Sorun geçene kadar kullanabilirsiniz.

Buhar Tedavisi:
Boğaz kuruluğu da ses kısıklığına neden olabilmektedir. Bundan dolayı buhar tedavisi sorunu ortadan kaldırabilir. Tedavinin daha etkili olması için buhara, lavanta, kekik, nane, papatya yağı katabilirsiniz.

Zencefil:
Zencefil ses kısıklığı tedavisinde en yaygın kullanılan bitkilerden bir tanesidir. Ses kısıklığına neden olan mukoza sağlığını yeniden düzenlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı faydalıdır. Düzenli olarak zencefil yemek, salatalarda kullanmak veya zencefil çayı hazırlayarak içmek ses kısıklığı problemini ortadan kaldırabilir.

Acı Biber:
Ses kısıklığına iyi gelen besinler arasında kullanılan diğer önemli doğal ürün, acı biberdir. Boğazlarda ses kısıklığını gidermenin yanında, enfeksiyon, tahriş, şiş ve ağrı sorunlarını tedavi eder. Acı bibere yarım çay kaşığı bal karıştırarak tüketmek daha etkili olmasını sağlar. Bunun yanında yarım çay kaşığı bala bir çay kaşığı acı biber ve bir bardak suda iyice karıştırarak içebilirsiniz.

Limon:
Ses kısıklığına iyi gelen besinler limon ve limon suyudur. Limon suyu boğazların nemlenmesini sağlar. Mukusdan kaynaklanan ses kısıklığını tedavi edebilir. C vitamini açısından zengin olduğu için enfeksiyonu giderir. Ilık bir bardak suya birkaç damla limon suyu karıştırarak içmek başta ses kısıklığı sorunu olmak üzere o bölgedeki bir çok sorunu giderebilir.

Sarımsak:
Ses kısıklığına iyi gelen besinler den bir tanesi de sarımsaktır. İltihaplardan kaynaklanan ses kısıklığını hızla iyileştirebilir. Bir diş sarımsağa 2 karanfil koyun ve ağzınıza koyun. Tahrişi azaltmak ve ses kısıklığını daha etkili tedavi etmek için karışımın suyunu emin.

Etiketler: Ses kısıklığına iyi gelen besinler, ses kısılması, zencefil, limon, bal, ses kısıklığı tedavisi, 

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar