Meyve zayıflatmaz kilo aldırır

Paylaş
 

Meyve zayıflatmaz kilo aldırır diyor Canan Karatay üzerine basa basa altını çize çize.

Meyve de bizim çok sevdiğimiz ama sizin pek önermediğiniz gıdalardan değil mi?

Türkiye’de meyve çok bol olduğu ve sağlıklı olduğu bilindiği için doktorlar da öneriyor fakat meyvenin şeker olduğunu kimse düşünmüyor. Meyve suyu ve meyvedeki şeker fruktozdur. Fruktoz direkt karaciğere gider. Karaciğerde metabolize olur ve karaciğeri yorar. Aynı alkol gibidir. Fruktozun formülüyle alkolün formülü aynıdır. Biz konuşurken, yürürken, herhangi bir spor yaptığımızda hatta gece vücut faaliyetleri için glikoz harcarız. Fakat fruktoz direkt karaciğere gidiyor ve karaciğeri yoruyor. Ben şişmanlarda meyvenin aşırısına karşıyım. Çünkü kilo veremiyorum, hiçbir şey yemiyorum ama meyvesiz yapamam diyorlar. Meyvesiz pekala yaparsınız. Ben dünyanın en sağlıklı meyvesini veriyorum zaten. 15-20 Zeytin, yeyin diyorum her gün.

Neden sağlıklı zeytin?

Zeytinin içinde karbonhidrat yok. Lif ve en sağlıklı yağlar vardır. Biz akşam yemeğinden sonra koca bir meyve tabağı alıp televizyonun karşısına geçiyoruz. İşte o tehlikeli. Geç ve fazla. Ama bir öğün olarak yenilebilir. Sabah kahvaltıda bir elma ve doyuncaya kadar peynir yeterlidir. Elma tek başına yendiğinde müthiş mideyi ezer çünkü insülin direncini arttırır. Kaliforniya Üniversitesi’nden metabolizma ve beslenme profesörü Robert Lustig, 2 ay önce Kaliforniya’da şeker yasaklansın diye kanun verme teklifi yaptı. Onun 2 konferansına katıldım. O da aynı şekilde fruktozun karaciğeri bozduğunu söylüyor. Profesöre sordular siz hiç meyve yemiyor musunuz diye. Yok yiyorum dedi. Haftada bir tane dedi. Ben haftada bir tane yiyin demiyorum ama biz bir oturuşta bir karpuz yiyoruz. Meyve yemek isteyen günde bir tane sabah yiyebilir. Hareket etmek şartıyla, unutmayın…

Kahvaltı için 2 yumurta, peynir, zeytin ve domates salatalık gibi yeşillikleri öneriyorsunuz. Yumurta yemek istemeyen ne yesin? Alternatif kahvaltı var mı?

Yumurta yemek istemeyen peyniri, zeytini fazla yesin. Sabah illa bir şey yiyeceğim derlerse bulgurlu köfte yapıp söğüş şeklinde yiyebilirler. Balık seviyorlarsa balık yesinler kahvaltıda. Bütün kuzey ülkeleri soğuk balık yiyor kahvaltıda. Bir muz, beyaz peynir, fındık fıstık yiyebilirler. Yoğurdun içine fındık fıstık koyup yiyebilirsiniz. Anadolu’da sabah kahvaltıda yoğurt yenir, çorba içilir. Kahvaltıda çorba içebilirsiniz. Ben Eskişehir Bardakçı köyünde gönüllü olarak çalıştım. Sabah kahvaltısında domates suyunda haşlanmış kuru fasulye yerlerdi. Soğansız yağsız. Dünyanın en lezzetli yemeklerinden biridir. İşte size en iyi kahvaltı.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar