Çift çene hangi sağlık sorunlarının habercisi

Paylaş
 

Çift çene; deri ve yağ tabakasının aşağı doğru sarkması olarak kabul edilmektedir. Çift çene hastalığı yaşlılar ve obez insanlar arasında çok sık görülmektedir. Çift çene genellikle kozmetik bir sorun olarak görülmesine rağmen tedavi edilmediği takdirde pek çok ciddi sağlık problemine neden olabilir.

Çift Çene Nedenleri

Bir çift çene hastalığı olan insanın çenesinin altında deri ve yağ birikmesi olur.

Kalıtsal nedenler: Genetik olarak çene etrafında fazladan su ve sıvı birikmesi sonucu ağrılı ve sancılı bir süreç sonunda kalıtsal olarak yağ biriktirmeye müsait bir yapıya sahipseniz eğer ve genetik olarak geçmişinizde çift çene hastalığına sahip bir ebebeyn var ise siz de potansiyel çift çene hastası olabilirsiniz. Yani bu hastalığa yakalanma riskinizi sizin anne ve babanıza ait genler belirliyor.

Yaş: Yaşlandıkça kaslarınız zayıflar ve erir, kitle olarak kaslarınız yok olur. Çene kaslarınız zayıfladıkça deriniz sarkar ve çift çene hastalığına zemin oluşturabilir.

Vücudunuzda bulunan fazlalıklar: Yapılan araştırmalara göre obezite ile çift çene görülme görülme oranı arasında bir bağlantı var. Vücudunuzda bulunan yağ oranı ki biz buna vücutta bulunan fazlalıklar diyoruz, ne kadar fazla ise risk o kadar fazla oluyor.

Çift Çene hastalığının altında yatan riskler

1-Uyku apnesi hastalığı: Çift çene hastalığına sahip bir birey uyku sırasında obstrüktif uyku apnesi boğaz duvarlarının şişmesi ile solunumu kesintiye uğratır, Uyku sırasında oluşan bu kesinti kalp hastalığı ve yüksek kan basıncına (hipertansiyon) neden oluyor.

2-Dil kemiğinde bozulma: Yaşlanma sonucu dil kemiğinin daha belirgin hale gelmesi ile birlikte ekstradan deri ve kasların sarkması ile beraber dil kemiğinin yerinin değişmesine neden olabilir.

Dil kemiği yemek yerken aşağı ve yukarı hareket ederek yutma işleminde rol oynamaktadır. Çift çene hastalığına sahip bir birey bu yutma işlemi sırasında dil kemiğinin tam olarak görevini yapamaması sonucunda gıdaların nefes borusuna kaçması riski ile karşı karşıya kalırlar. Boğulma ve nefessiz kalma riskinin yanında gün içinde bu tehlikenin sürekli yaşanması ile akciğere yemek parçalarının kaçması ile beraber akciğer zarının iltahaplanması da söz konusu olur.

Çift Çene hastalığının tedavisi nedir

Düzenli masaj ve çene egzersizleri ile erken tedavi mümkündür.

İleri derecede çift çene hastalığının tedavisi ameliyat ile mümkündür.

Videoyu izlemek için tıklayın

Çene egzersizleri videosu için tıklayın

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar