Mantar zehirlenmesi belirtileri nelerdir

Paylaş
 

Mantar zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Mantar zehirlenmesi tedavisi nasıl olur? Mantar zehirlenmesi hakkında bilmeniz gereken bütün bilgiler burada.

Mantar-zehirlenmesi-belirtileri-nelerdir

Eski çağlardan itibaren tüketilen ve proteini yüksek bir besin kaynağı olmasıyla bilinen mantar, sağlık açısından çok faydalı ve birden fazla hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Ama Bilinçsiz mantar tüketiminin ciddi boyutlarda zehirlenmelere ve ölümlere yol açtığı açıklandı. Mantar bilinçsizce tüketildiğinde gıda zehirlenmelerine ve hatta ölümlere bile neden oluyor. Uzmanlar bu konuda insanları uyarıyor.

Mantar zehirlenmesi belirtileri nelerdir?
Mantar zehirlenmelerinin diğer gıda zehirlenmeleriyle aynı belirtileri gösterdiğini söyleyen Bülent Nazlı, “Mantar zehirlenmeleriyle ilgili yapılmış olan araştırmalarda zehirlenme belirtileri 6 ile 24 saat aralığında ortaya çıkartıyor. Zehirlenme belirtileri; karın ağrısı, baş dönmesi, solunum ve nabız güçlüğü, karaciğer ve böbreğin etkilenmesi olarak ifade ediliyor” dedi. Mantar zehirlenmelerinde uzun süreli tedavi görülmesi gerektiğine değinen Nazlı, sözlerine söyle devam etti: “Vücut, zehri belli bir miktarın üstünde almışsa tedavisi zor oluyor ve izler kalıyor.”

Doğada yetişen mantarların kırsal kesimde yaşayan insanlar tarafından toplandığını belirten Bülent Nazlı, bu kişilerin mantar konusunda eğitilmesi gerektiğini vurguladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konuda çalışmaları olduğuna değinen Nazlı, “Kırsal bölgelerde yaşayan insanlar için mantar konusunda eğitimler hazırlanması gerekiyor. (kadinkahvesi.com)

Etiketler: Mantar zehirlenmesi belirtileri nelerdir, mantar, bilinçsiz tüketim

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar