Kokulu mum sizi öldürebilir

Paylaş
 

Kokulu mum sizi öldürebilir : PARFÜM ÇEŞİTLİ TEHLİKELİ KANSEROJEN KİMYASALLAR AÇIĞA ÇIKARIR

Bunu kanıtlayan araştırma ise İngiltere’de bulunan York Üniversitesi’den geldi.
York Üniversitesi’nden profesör Alastair Lewis tarafından yürütülen bir çalışma kokulu mumlar, hava temizleyicileri, temizlik malzemelerinin vb kansere neden olduğunu gösterdi. Bu ürünlerde genelde sitrus kokusunu veren limonen maddesi bulunuyor. Bu çalışmaya göre limonen havadaki diğer gazlarla, örneğin ozonla tepkimeye girerek formaldehid maddesi oluşturuyor. Formaldehidin burun ve boğaz kanserlerine yol açtığı biliniyor.

Kokulu mumların içerisindeki maddelerin kanserojen içerdiğini belirten uzmanlar, kokulu mumların solunum yoluna etki ederek, kansere neden olduğunu belirtiyorlar.

Yapılan araştırmada, mumların güzel kokusunun limon özü olduğu ve havadaki oksijenle karışması sonucu hayatı tehdit ettiği belirtilmektedir. Yapılan araştırmalara göre mumların güzel kokusunun limon özü olduğu ve havadaki oksijenler le karışması sonucu sağlığı tehdit ettiği belirtilmektedir.

Muma verilen güzel kokunun limon özü ile havadaki karışan oksijen ile karıştığı ve ortaya Formaldehit madde olan kimyasalın ortaya  çıktığı bu kimyasal maddenin ise Gırtlak ve burun kanserine neden olduğu söylenilmektedir.   Uzmanların açıklamasına göre yapılan araştırmalar neticesinde kokulu mumların sağlığı tehdit ederek burun ve gırtlak kanserine neden olduğu bu yüzden kokulu mumun yanışından sonra bulunulan ortamın sık sık havalandırılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuluyor.

Bazı uzmanlar kokulu mumlar hakkında ne diyor? Kokulu mumların içindeki maddeler kanserojendir. İçerisinde formaldehit maddesi var. Parfümlerin içinde bulunan maddeler de kanserojendir. Alışveriş merkezlerinde çok kullanılıyor. Buralarda klimalar vasıtasıyla püskürtülüyor ve klimalar devamlı temizlenmediği için zararlı kimyasalları yayıyorlar. 50 yıldır tütsünün kanserojen olduğu zaten bilinmekte. Solunum yoluna etki ederek, kansere neden oluyor. Lösemi, lenfoma ve beyin tümörleri üzerinde etkili olduğu senelerce yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Nazofarenks kanseri çok önemli kanserlerden biridir ve tahrişe bağlı bir kanserdir. Tütsülerin içindeki yüzlerce çeşit madde nazofarenks, gırtlak, akciğer kanseri ile lösemi ve lenfomaya sebep olur.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar