Canan Karatay uyardı: Balığı sakın böyle yemeyin

Paylaş
 

Balıkesir’de düzenlenen konferansa katılan Prof. Dr. Canan Karatay, balığın pişirilme yöntemiyle ilgili çok çarpıcı bir bilgide bulundu.

Canan Karatay, Balıkesir’in Edremit ilçesinde Yılmaz Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa katıldı. Yaptığı konuşmada batılı ülkelerinkine göre Türk mutfağının daha sağlıklı olduğunu söyleyen Karatay, “Türk mutfağının tencere yemeği önemlidir. Amerika’da, İngiltere’de tencere yemeği bilmezler. Kuru fasulyemizi, barbunyamızı, zeytinyağlı yiyeceklerimizi bilmezler” dedi.

SEBZELER KENDİ SUYUNDA PİŞİYOR
Türkiye’de genelikle sıcak yemeklerin tencerede hazırlandığını, burada sebzelerin kendi suyu ve buharında piştiğini anlatan Karatay, şöyle konuştu:

“BALIĞI UNLAYIP KIZARTMAK KANSEROJENDİR”

“Balık sağlıklı ama unlayıp kızartırsak kanserojendir. Ayrıca unu kızartırsak, şnitzel yaparsak kırmızı et de kanserojendir. Türk mutfağının tencere yemeği önemlidir. Amerika’da, İngiltere’de tencere yemeği bilmezler. Kuru fasulyemizi, barbunyamızı, zeytinyağlı yiyeceklerimizi bilmezler. Mercimek bilmezler. Artık 3 yaşındaki çocuklarda karaciğer yağlanması görüyoruz. Bunu yapanlar da şekerlerdir, trigliseridlerdir, trans yağlardır.”

İTHAL SEBZELERİN YÜZDE 90’I GDO’LU
Karatay, Türkiye’de yetişmesine karşın ithal edilen sebzelerin yüzde 90’ının GDO’lu olduğunu, bu ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini savundu.

“SARIMSAĞI ÇİN’DEN ALIYORUZ GÜNAHTIR”
Yapılan anlaşmalarla Kanada’dan mercimek ve kuru fasulye ithal edildiğini dile getiren Karatay, şunları kaydetti:”Kanada kuzey ülkesidir ve güneş yoktur. Kanada’da 12 sene yaşadım. Kanada’da mercimek yetişmez. Kanadalı mercimek yemeği, mercimek köftesi bilmez. Salatasını, çorbasını bilmez. Orada GDO’lu olarak yetiştiriyorlar. Ülkemiz bunu ithal ediyor. Bilinçlenmemiz lazım. Açık mercimek alacaksınız. Köylüden mercimek alacaksınız. Bugün Türkiye’ye Çin’den sarımsak ithal ediliyor. Ayıptır, günahtır kardeşim. Saksıya koy, balkonunda yetişir sarımsak.”

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar